Zbyněk Fiala: Pravidla pro nahé v trní

07.11.2014 11:42 | Zprávy

Nejhorší obavy veřejnosti potvrdila mezinárodní konference o TTIP, která byla uspořádána Vysokou školou ekonomickou v Praze, pravděpodobně ke zcela opačnému cíli.

Zbyněk Fiala: Pravidla pro nahé v trní
Foto: red
Popisek: VŠE

Řečníci sice zdůrazňovali, že dohoda má otevřít trhy v USA, zvýšit naše příjmy a nabídnout příležitosti malým a středním podnikům, ale pak popisovali podmínky, které umožní, aby evropské trhy obsadily největší americké firmy, které budou diktovat pravidla. Veřejnost bude mít právo jen přihlížet, cizím slovem monitorovat. Malé a střední podniky získají práva nahých v trní.

Vysoká škola ekonomická, konkrétně Fakulta mezinárodních vztahů, připravila reprezentativní mezinárodní konferenci o chystané Transatlantické smlouvě o obchodním a investičním partnerství. Dala se sledovat živě na iVysílání ČT. Brzy však ukázala své slabiny. Přivedla všechny relevantní představitele včetně hlavního vyjednavače Evropské komise Ignacia García Bercera – ale každý dostal jen deset minut.

„Budu se věnovat třem věcem z deseti, které považuji za důležité,“ řekl Bercero s odkazem na časové omezení. Nabídla se mu tak dobrá příležitost, jak se vyhnout podstatnému. Podobně vyznělo také vystoupení vedoucí zástupkyně amerického ministerstva zahraničního obchodu (Senior Trade Representative) z Mise USA při EU Eleny Bryan nebo českých vládních úředníků.

Přestože intenzívní jednání probíhají už přes dva roky, nevíme o něm nic. Známe jen vstupní pozici evropské strany, která byla zveřejněna až po velkém tlaku nevládních organizací. Nevíme, nakolik se tuto vstupní pozici daří udržet. Jak Bercero v Praze znovu potvrdil, jednání jsou a zůstanou neveřejná. Slíbil jen „zveřejňování toho, k čemu jsme dospěli a čeho chce Komise dosáhnout“. Situaci vystihla poznámka z publika od ekonoma Jiřího Štega, pomocníka europoslance za ČSSD Jana Kellera: „Připomíná to výlov lochnesky.“

Nepřímým zdrojem informací může být nedávný únik prostřednictvím Wikileaks. Poskytl návrh obdobné smlouvy vyjednávané mezi USA a skupinou zemí Pacifiku (smlouva TTP). Uvedená 12 členná skupina zahrnuje Japonsko, Austrálii, Vietnam, dokonce i Mexiko, ale nikoliv Čínu. Wikileaks se pochopitelně soustřeďují hlavně na pasáže o cenzuře internetu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Pospíšil: Někdejší komunističtí papaláši nesmí mít možnost se dostat do vrcholné politiky

Dobrý den, myslíte, že je to demokratické kdo zastává nějakou ideologii, i když si o ní můžu myslet své, kandidovat? A proč teď? Vždyť komunisté jsou v politice od 90. let a jejich popularita zase narůstá - nebo právě proto to navrhujete? Co se ale spíš zamyslet nad tím, proč je dnes lidé stále volí...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Za všechno může Putin. Jak jinak

13:57 Jiří Paroubek: Za všechno může Putin. Jak jinak

V posledních dvou týdnech jsme zažili dva zajímavé jevy, které ukazují zcela rozdílný přístup českýc…