Roku 2025 bude slunce největším zdrojem energie na naší planetě, píše se například ve studii Svět roku 2025, kterou v létě vydala agentura Thomson Reuters, „vedoucí světový zdroj zpravodajských informací pro podnikání a profesionály“. Tomu roku rozumím, máme to za pár, ale popisu použitých fotovoltaických technologií už méně – chemické vazby, fotokatalyzátory, trojrozměrové heterojunkce na nano úrovni. Nicméně výsledkem má být slunce jako masově dostupný zdroj.
A možná to bude i dřív. O tom, jak rychle jde vývoj dopředu, ukazují zprávy MIT Technology Review za posledních pár týdnů.
http://www.technologyreview.com/news/533331/chip-making-tools-produce-ultra-efficient-solar-cells/
Na cestě je skokové zvýšení účinnosti solárních článků - v laboratoři už přeměnil 46 procent světelné energie na elektřinu. Dosavadní rekord z letošního léta držel Panasonic (25,6 procenta). Francouzský výrbce Soitec vychází ze své praxe výrobce mikročipů a každý článek vybaví hned čtyřmi brouky vyladěnými pro jednotlivé složky slunečního spektra, takže veškeré světlo dokonaleji vycucne. Věří, že se tak dostane s účinností i nad 50 procent.
Komercionalizovaná už je také mikro-koncentrovaná fotovoltaika – panely jsou sestaveny s desetitisíců nepatrných článků uložených pod zvětšovacími sklíčky (jako včelí oko), takže efekt osvícené plochy je násobný.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vasevec.cz