Zbyněk Fiala: Rozhodnou to Korejci?

17.08.2018 16:43 | Zprávy

Další schůzka severokorejského vůdce a jihokorejského prezidenta, která je chystána na září s agendou mírové smlouvy, je v USA vnímána s nevlídností. Chce snad někdo vrazit klín do jejich nerozborného přátelství s Korejskou republikou? Nebudou nakonec chtít, abychom se odtamtud vojensky stáhli?

Zbyněk Fiala: Rozhodnou to Korejci?
Foto: Archiv autora
Popisek: Zbyněk Fiala, žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Severokorejský vůdce Kim Džong-un a jihokorejský prezident Mun Če-in už dříve vyjádřili shodu v tom, že cílem sbližování obou zemí je jejich sjednocení, ať už bude mít výsledek jakoukoliv podobu. Na jejich třetím setkání, které se má odehrát v dosud nezveřejněném termínu v září v Pchjongjangu, se o tom bude nepochybně mluvit konkrétněji. Hlavním cílem schůzky však bude vedle odzbrojovací agendy především dohoda, jak ukončit dávný válečný konflikt mírovou smlouvou, informoval jihokorejský prezident Mun Če-in.

Úplně v korejských rukou to zatím není. Ve Spojených státech se množí komentáře, že sblížení obou Korejí „vráží klín“ do strategického spojenectví jižní Korejské republiky s USA. Sílí obavy, že to zpochybní americkou vojenskou přítomnost na jihu Korejského poloostrova a v regionu vůbec. Další komentáře pak potvrzují, že smyslem americké vojenské přítomnosti na Dálném východě není ani tak obrana před severokorejskou hrozbou, jako snaha o zadržování Číny a zachování hegemonistického postavení USA v této oblasti.

Krátce po zprávě o přípravě této další schůzky přišla Kimovi podobná nabídka od ruského prezidenta Vladimíra Putina. Jako jednu z vhodných příležitostí k přímým rozhovorům Putin už dříve navrhl Východní ekonomické fórum ve Vladivostoku. Pozvání opakoval v pozdravném telegramu ke Dni osvobození od japonské okupace, který slaví obě Koreje. Kim odpověděl telegramem s připomínkou „hlubokých kořenů přátelství“ obou zemí z časů společných bojů proti Japonsku, ale na výzvu k přímému jednání zatím nereagoval.

Vladivostocké fórum pro region Dálného východu letos proběhne už po čtvrté ve dnech 6. – 7. září. Původně vzniklo na podporu investic v ruské části regionu, ale od začátku dostává diplomatický přesah jako dějiště pravidelných setkání Putina s japonským premiérem Šinzó Abem. Role Japonska už je dnes opravdu jiná.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Kde berete jistotu, že většina občanů ČR chce EURO?

Tvrdit, že jsme se k tomu zavázali při vstupu není argument, od té doby se toho přeci dost změnilo. A já třeba nevidím v přijetí žádný přínos pro obyčejné lidi, jako jsem třeba já. Můžete mi vysvětlit, co mi přinese? Zvýší se tím třeba má mzda nebo zlevní se ceny bydlení, potravin, služeb? Podle mě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

P. C. Roberts: Konflikt na Ukrajině se vymyká kontrole

15:57 P. C. Roberts: Konflikt na Ukrajině se vymyká kontrole

Neochota nebo neschopnost ruského prezidenta Putina rychle ukončit konflikt s Ukrajinou povede ke st…