Úrazy na participativním žebříku rozebíral David Holman, místostarosta Kuřimi. Třeba pokus o transparentnost a otevřenou komunikaci může drhnout na tom, že místní noviny jsou nezávislé jen na papíře. I kdyby se dokázaly odpoutat od politické závislosti, musí se něčím živit a musí vycházet dobře s tím, kdo si v nich kupuje inzertní plochu. Jakousi zlatou střední cestu představuje chrudimský unikátní způsob financování médií, kdy jsou v místních novinách tištěna jako placený inzerát usnesení města.
Holman je bývalý novinář, proto uvažuje o transparentnosti hodně do hloubky.
Mají-li mít videozáznamy z jednání nějaký smysl, pak musí být na internetu všechno, nebo nic, a kamera taky musí být kdykoliv a kdekoliv. Nenechte se ošálit přímými přenosy, varuje. Je to blýskavé nic, které proletí a zmizí. Potřebujete možnost vracet se k záznamům z archivu. A aby to bylo pohodlnější, v Chrudimi je to to později rozčleněno a propojeno s předkládanými materiály. Zájemci si mohou věc načíst, a pak mnohem zasvěceněji posuzovat reakce při jednání.
Otevřená data tedy znamenají umožnit práci „rýče“, který doluje v otevřené databázi. Ale také otevřené „kůlny“, kde se odehrává malá politika a prostor dostávají různé zkrášlovací spolky a detailní věci, které radnice přehlíží.
Krátce, je třeba otevřít všechno. A pak se toho ujmou různí nadšenci a začnou vytvářet aplikace, které pomůžou data využít. Třeba byl otevřen registr pohledávek, které má město vůči občanům, a okamžitě se objevila aplikace, která umožňuje snadno zjistit, zda městu něco nedlužím.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV