Zbyněk Fiala: Rumunské služby za švédské daně

27.10.2012 7:31 | Zprávy
autor: vasevec.cz

Miroslav Kalousek ztrácí humor. Nejprve ve sněmovní debatě přistoupil bez varování k řečnickému pultíku a prohlásil, že jeden z pravděpodobně největších gaunerů posledních dvaceti let byl Stanislav Gross. Kdyby si Kalousek natáhl punčochu přes hlavu a pozeptal se nepoznán na největšího gaunera kohokoliv na ulici, dozví se jiné jméno. Vtip chybí i další hlášce českého ministra financí, že neumí švédské služby za rumunské daně. Zatím nabízel opak.

Zbyněk Fiala: Rumunské služby za švédské daně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Miroslav Kalousek

Je trapné, když ministr financí ČR si musí pomáhat srovnáním s Rumunskem, které má nejnižší výběr daní v EU, aby obhájil svoji neschopnost sestavit státní rozpočet v situaci, kdy i po všech rekordních schodcích, které v posledních letech spáchal, stále ještě máme sedmý nejnižší veřejný dluh v EU.

Ještě trapnější je obhajovat srovnáním s Rumunskem zvyšování DPH. Stačí se podívat do čerstvého vydání Taxation trends in EU a vidíme, že roku 2010 v Česku tvořily nepřímé daně 34,0 procenta příjmů, zatímco v Rumunsku to bylo 45,2 % (a v Bulharsku ještě víc). Ale podívejme se i na to obdivované Švédsko. Ano, to mělo roku 2010 podíl nepřímých daní o tři procentní body vyšší než ČR. To bylo před dvěma lety. Pak jsme v ČR prudce zvýšili sazby DPH a spotřebních daní – a snížili jejich výnos.

Meziroční srovnání celostátního inkasa DPH k 30. 9. 2012

Při obírání lidí o peníze je opravdu dobré vědět kde, koho, jak a jak moc.

Služba jako řemen

Zdanění práce (hlavně pojistné) máme nejvyšší v Evropě, ale valorizace důchodů byla zrušena a zdravotní pojišťovny se chystají zkrachovat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Markéta Gregorová byl položen dotaz

A co další produkty?

Děkuji za vaši snahu řešit problém, že pokud si lidé něco koupí, musí mít jistotu, že o to nepřijdou jen proto, že se to přestane vyplácet vydavateli (vaše slova, s kterými úplně souhlasím). Jen vy mluvíte jen o hrách. Týká se to i programů, které si zakoupíte třeba do počítače? A neukazuje přístup ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Aktivista Pavel - někdy analýzy vyžaduje, jindy nepotřebuje

13:28 Ladislav Jakl: Aktivista Pavel - někdy analýzy vyžaduje, jindy nepotřebuje

Máme prý konzervativního prezidenta republiky. Nebo by se to aspoň některému pozorovateli mohlo zdát…