Je trapné, když ministr financí ČR si musí pomáhat srovnáním s Rumunskem, které má nejnižší výběr daní v EU, aby obhájil svoji neschopnost sestavit státní rozpočet v situaci, kdy i po všech rekordních schodcích, které v posledních letech spáchal, stále ještě máme sedmý nejnižší veřejný dluh v EU.
Ještě trapnější je obhajovat srovnáním s Rumunskem zvyšování DPH. Stačí se podívat do čerstvého vydání Taxation trends in EU a vidíme, že roku 2010 v Česku tvořily nepřímé daně 34,0 procenta příjmů, zatímco v Rumunsku to bylo 45,2 % (a v Bulharsku ještě víc). Ale podívejme se i na to obdivované Švédsko. Ano, to mělo roku 2010 podíl nepřímých daní o tři procentní body vyšší než ČR. To bylo před dvěma lety. Pak jsme v ČR prudce zvýšili sazby DPH a spotřebních daní – a snížili jejich výnos.
Meziroční srovnání celostátního inkasa DPH k 30. 9. 2012
Při obírání lidí o peníze je opravdu dobré vědět kde, koho, jak a jak moc.
Služba jako řemen
Zdanění práce (hlavně pojistné) máme nejvyšší v Evropě, ale valorizace důchodů byla zrušena a zdravotní pojišťovny se chystají zkrachovat.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vasevec.cz