Zbyněk Fiala: Růst HDP, nebo lepší život?

02.11.2013 13:35 | Zprávy

Ekonomice bude mírně líp a lidem mírně hůř. Říjnová predikce ministerstva financí na rok 2014 slibuje mírný růst HDP o 1,0 procenta, ale míra nezaměstnanosti se má zvýšit na 7,3 procenta. Co kdybychom tedy hledali štěstí jinde než v růstu HDP? Podívejme se, co nabízí Heman Daly ve svém Desateru pro ustálenou ekonomiku, jinými slovy, pro skoncování s „neekonomickým“ růstem.

Zbyněk Fiala: Růst HDP, nebo lepší život?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Herman Daly, významný „heterodoxní“ ekonom (opak ortodoxního) z nevládního Centra pro prosazování ustálené ekonomiky (steady state economy) protestuje proti automatickému označování vyššího HDP za ekonomický růst. Ve skutečnosti je tento růst často „neekonomický“, je projevem nehospodárnosti. Daly v pravidelném blogu na svých „Daly News“ vytrvale útočí na mantru „růstu Růstu“, která vede k bezhlavému čerpání přírodních zdrojů a začíná ohrožovat biologické základy života na Zemi. Nyní nabídl sadu návodů, kterými se sice spolehlivě rozhádá s tradiční ekonomickou obcí, byly by to první kroky pro tolik potřebnou změnu. Je to návod, jak přejít k hospodaření úměrnému tomu, co planeta snese – k hospodaření přizpůsobenému asimilativním a regenerativním možnostem ekosystému.

Desatero pro ustálenou ekonomiku

http://steadystate.org/

1. Obchodovatelné limity základních zdrojů. Zavést nepřekročitelné limity a kvóty na čerpání základních zdrojů a na znečišťování prostředí. Tyto limity a kvóty by byly obchodovatelné.

Ekonomice by tak byly stanoveny meze, jakým čerpáním (například fosilních paliv) nebo znečištěním (například ovzduší) je možné ještě ekosystém zatížit. Kvóty by byly ve veřejném vlastnictví a byly by postupně uvolňovány v periodických aukcích, což by zároveň přispělo k spravedlivějšímu přerozdělení renty ze vzácnosti. Zvedlo by to ceny základních zdrojů, což by motivovalo k jejich hospodárnějšímu využití, úsporám a recyklaci. Musíme se však poučit z předchozích chyb z obchodování s uhlíkovými limity, jako byla výměna emisí za kus zalesněné plochy. Zalesňování je správné samo o sobě. Nevzdávejme se ani pokusů o sekvestraci uhlíku, když už se s tím jednou začalo.

Příjmy z aukcí by mířily do státní pokladny a s nakoupené limity a kvóty by se mohly dále přeprodávat na trhu. Limity mají za cíl zachování udržitelnosti, aukce umožňují spravedlivější distribuci a sekundární obchodování zase zajistí efektivní alokaci zdrojů. Máme tak tři cíle, které jsou realizované třemi nástroji.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Jak jste spokojen s vyšetřováním bitcoinové kauzy?

A je pravda, že jste jako senátoři chtěli po nové ministryni dokumenty jako je soudní rozhodnutí, e-maily úředníků a zápisy ze schůzek a komunikaci s advokátem Tomáše Jiřikovského, a že vám je nedodala? Jak na vás nejen samotná kauza, ale hlavně celé vyšetřování působí? Já moc nevěřím tomu, že se d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Dezorganizace dopravy v Praze

12:26 Jiří Paroubek: Dezorganizace dopravy v Praze

Život pražského občana, zj. Prahy 5, bude významně ztrpčován v létě uzavírkami některých klíčových k…