Zbyněk Fiala: Trump s Kimem před osudovým krokem

25.02.2019 22:21 | Zprávy

Jihokorejský prezident Mun Če-in je přesvědčen, že schůzka amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem v Hanoji rozhodne o osudech vlasti celého korejského lidu. Jih chce proto prolomit sankce a povzbudit jednání i hospodářsky, aby se mírový proces urychlil a spolu s denuklearizací se přiblížilo i sjednocení poloostrova.

Zbyněk Fiala: Trump s Kimem před osudovým krokem
Foto: Archiv autora
Popisek: Zbyněk Fiala, žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Čeká Koreu mír, život bez jaderných zbraní a bez bolavé hranice napříč Korejským poloostrovem? Takový by byl, kdyby se naplnila prohlášení vedoucích představitelů obou korejských států. Ale nerozhoduje se jen mezi nimi. Teď to závisí hlavně na jednání mezi KLDR a USA. Prvním krokem na této cestě by bylo formální ukončení pradávné korejské války z 50. let, ve kterých USA vystupovaly pod prapory OSN. Pokud k tomu dojde na schůzce Trumpa s Kimem v Hanoji, do motoru odzbrojování nateče nezbytné palivo důvěry.

Trump si to možná přeje, mluví nadšeně o „nádherných dopisech“, které dostává od Kima, kterému ještě před rokem říkal „malý raketometčík“. Ve Washingtonu je však dost těch, kteří se to pokoušejí torpédovat, píše vlivný americký týdeník The Nation. Poukazuje na to, že americkým liberálům a vedoucím činitelům Demokratické strany se příčí vyhlídka dohody Trumpa s Kimem, po které by Dálný východ začal méně potřebovat americký bezpečnostní deštník. Ideologická zakyslost liberálů může „podtrhnout největší příležitost pro mírové uspořádání poloostrova za celou generaci,“ varuje The Nation.

Vedoucí představitelé Demokratů v obou komorách Kongresu USA spolu s několika Republikány spustili poplach, že jihokorejský prezident Mun Če-in příliš spěchá s usmiřováním se Severní Koreou a rušením sankcí. To je podle nich špatně, měl by se naopak vystupňovat „maximální tlak“, dokud nebudou severokorejské jaderné zbraně i s raketami kompletně zlikvidovány. Jenže spor je o to, zda to má být pouze KLDR, kdo se zbaví jaderných zbraní, nebo zda to má být celý poloostrov, jak se uvádí ve společných prohlášeních severokorejského Kima s jihokorejským Munem.

Něco už se stalo. Horká válka není na spadnutí, jak to hrozilo před rokem. KLDR zastavila jaderné a raketové zkoušky, a dokonce zničila jeden zkušební polygon. Trump zastavil každoroční manévry americké a jihokorejské armády, které sám označil za „provokativní“. Kim po loňské schůzce s Trumpem se opakovaně scházel také s jihokorejským Munem a s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Další mise navštívily i Japonsko a Rusko. Jihokorejský Mun navštívil i Prahu, kde přinejmenším informoval o průběhu a cílech mírových jednání.

Bezpečnostní architektura, které může na Dálném východě vzniknout, však potřebuje přechod do skutečného mírového režimu, aby si jednotlivé země mohly život bez vyhrožování dovolit. Pro iniciativy menších hráčů je však zatím určující celkový rámec amerických sankcí za formálně pokračujícího válečného stavu, přerušeného pouhým příměřím. Jak tohle mohlo vydržet celých 70 let?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Naše země nevzkvétá

Myslíte, že viníkem toho, proč lidé odchází za lepším na západ je EU? Podle mě jsou na vině tyto vlády a hlavně ti, co tu vládli před rokem 89. A z čeho vychází teze, že bysme byli bez EU bohatší, a poslední, na co se chci na základě toho vašeho článku zeptat je ta kritika dovozu zboží. Nemáte opět...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Kdo vlastně vládl v USA?

13:57 Zbyněk Fiala: Kdo vlastně vládl v USA?

Američané jsou zděšeni nahrávkami z vyšetření mentálního stavu prezidenta Joe Bidena roku 2023, kter…