Zdeněk Joukl: Politické ambice a nebo spolupráce ve prospěch občanů?

16.02.2023 12:41 | Komentář

O politiku se zajímám od roku 1968. Tehdy jsem například přenesl z Prahy do Kladna petici „Za vypsání svobodných voleb a za zrušení cenzury a Lidových milicí“ (5000 podpisů). Několik volebních období jsem se politice věnoval dokonce jako zastupitel města.

Zdeněk Joukl: Politické ambice a nebo spolupráce ve prospěch občanů?
Foto: www.joukl.cz
Popisek: Zdeněk Joukl

Po diktatuře přišla v listopadu 1989 do politiky demokracie. Jenže  chybělo, a stále v ní ještě chybí množství demokratů. Na to si stěžoval již i první prezident TGM. Demokracie znamená nejen vládu lidu, ale také velkou zodpovědnost zvolených. Znamená také vzájemnou názorovou toleranci. Zodpovědnost by se dala vylepšit odvolatelností politiků (viz USA), a také hmotnou odpovědností (když ji mohou mít podnikatelé, tak proč ne politici?). S tolerancí to bude horší – snad by ji zlepšila výuka již ve školách a potom slušné a vstřícné vzorové chování politiků. Náznaky jsem již zaznamenal v chování nově zvoleného prezidenta Pavla. 

Anketa

Chystáte se ke koupi elektromobilu?

1%
97%
hlasovalo: 20111 lidí

Tržní hospodářství rozvíjí probíhající konkurence mezi jednotlivými podnikateli. Jenže v politice je běžně používaný konkurenční boj občanům často spíše na škodu. Prosím, ještě před volbami, není námitek. Ale potom? Vítězové voleb – vítězná koalice vidí ostatní jako konkurenci pro příští volby. Proto shazuje systematicky „ze stolu pod stůl“ i jejich dobré návrhy a náměty. Kolik procent návrhů opozice vládnoucí skupina schválila? Odhaduji, že  v Poslanecké sněmovně (PS) tak 3%. A v zastupitelstvech krajů a obcí to nebude o mnoho lepší.

Kdo tím však nejvíce trpí? Samozřejmě občané! Kolik dobrých námětů pro občany bylo zašlapáno vládnoucí skupinou?! Kolik dobrých opatření minulé vlády bylo pak další vládou zrušeno ! (A to mnohdy ještě s arogantními poznámkami). Rozhodně také není v pořádku, že vládnoucí politici odmítají o návrzích ostatních byť jen diskutovat. (Deset hodin jednání o programu schůze PS, když opozice navrhuje své body jednání, které se týkají současných problémů občanů). Řekl bych, že v tomto dokonce překonávají zvyklosti diktatury komunistů.

Vzdát se svých osobních politických ambicí, a pracovat  jen ve prospěch všech občanů? To by bylo jistě ideální, ale jde možná jen o sen a „hudbu budoucnosti“. Proč v Poslanecké sněmovně a v zastupitelstvech krajů a obcí netrvat alesoň na dodržování Ústavy, a neřídit se tím, že politici mají rozhodovat podle  svého nejlepšího vědomí a svědomí ? (Úmyslně nejmenuji Senát, neboť tam mi připadá situace pro občany příznivější). Proč nezkusit volit raději lidi v seniorském věku? Lidi, které již své politické ambice nemají jako prioritu.

Jako politik, který pracoval pro občany bez ohledu na své politické ambice, mi připadá Winston Churchill. A potom také, samozřejmě, politici Občanského fóra.

Kdyby se jen v jednom zastupitelstvu obce, na základě tohoto článku, podařilo pracovat podstatně více pro občany, „tak jsem nežil zbytečně“. Takové zastupitelstvo by mohlo mít upřesňující název „Občanské“. 

Politické ambice – jak před nimi bránit se?

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…