Ze společného výzkumu profitují všechny alianční země, říká předseda vědeckého panelu Huggins

15.10.2015 13:57 | Zprávy

502 vědců a dalších odborníků představuje tento týden v pražském hotelu Diplomat možný vývoj armádních vrtulníků, zlepšení životnosti bojových vozidel či možnosti vyčištění území od munice. Toto setkání organizuje Ministerstvo obrany v rámci vědeckého panelu Organizace NATO pro vědu a technologie zaměřeného na technologie vojenských vozidel. Na význam panelu „Applied Vehicle Technology“ pro NATO jsme se ptali jeho stávajícího předsedy Mika Hugginse z Výzkumné laboratoře leteckých sil USA (The Air Force Research Labarotary).

Ze společného výzkumu profitují všechny alianční země, říká předseda vědeckého panelu Huggins
Foto: mocr.cz
Popisek: Budova Ministerstva obrany ČR

Jaký je přínos panelu AVT pro NATO a členské země?

Hlavním přínosem je vědecká spolupráce. Na jednom místě se potkají experti z různých zemí, kteří  mohou předat své znalosti z technologického výzkumu dané země ostatním. Daná technologie se tak může aplikovat i v jiné zemi.

Můžete uvést nějaký konkrétní případ?

Tento víkend se například zabýváme problematikou znečištění území municí. Většina členských zemí má problém, co se stárnoucí municí a znečištěním municí (např. na střelnicích). Vyvíjíme zde proto standardy, které by jednotlivé země mohly využít pro úspěšnou očistu od munice či pro nakládání se zastaralou municí. Jinou oblastí jsou škody na letadlech způsobené sopečným popelem. Určitě si vzpomínáte, že nedávno byl v Evropě velký problém se sopkou na Islandu. V Kalifornii náš tým pracuje na přístroji, který by uměl udělat jednoduchý test pro NATO. Chceme, aby nám každá země vložila do našeho přístroje data, abychom mohli vyvinout počítačový model, který by předvídal možné škody na letecké technice v dané zemi, pokud by proletěla přes sopečný popel. Tedy chceme znát odpověď na otázku, zda je možné vletět do oblasti zasažené sopečným popelem a jaké případné škody to může způsobit, jak se zkrátí životnost motorů.

AVT však neorganizuje jen konference a workshopy, ale některé projekty přímo finančně podporuje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Michal Ratiborský byl položen dotaz

Co se s těmi penězi stalo?

,,Téměř půl miliardy korun, které měly být určeny na obnovu a pomoc postiženým obcím, nebyly proplaceny." To tvrdíte vy a uvádíte, že peníze zůstaly jen na papíře. Jak je to možné? A opravdu zůstaly jen na papíře nebo je vláda použila na něco jiného? Bych se ani nedivili, kdyby je dala na pomoc Ukra...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

15:49 Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

V neděli v Rumunsku probíhal už druhý pokus o volbu prezidenta republiky, protože zmatení voliči v p…