Jaký je přínos panelu AVT pro NATO a členské země?
Hlavním přínosem je vědecká spolupráce. Na jednom místě se potkají experti z různých zemí, kteří mohou předat své znalosti z technologického výzkumu dané země ostatním. Daná technologie se tak může aplikovat i v jiné zemi.
Můžete uvést nějaký konkrétní případ?
Tento víkend se například zabýváme problematikou znečištění území municí. Většina členských zemí má problém, co se stárnoucí municí a znečištěním municí (např. na střelnicích). Vyvíjíme zde proto standardy, které by jednotlivé země mohly využít pro úspěšnou očistu od munice či pro nakládání se zastaralou municí. Jinou oblastí jsou škody na letadlech způsobené sopečným popelem. Určitě si vzpomínáte, že nedávno byl v Evropě velký problém se sopkou na Islandu. V Kalifornii náš tým pracuje na přístroji, který by uměl udělat jednoduchý test pro NATO. Chceme, aby nám každá země vložila do našeho přístroje data, abychom mohli vyvinout počítačový model, který by předvídal možné škody na letecké technice v dané zemi, pokud by proletěla přes sopečný popel. Tedy chceme znát odpověď na otázku, zda je možné vletět do oblasti zasažené sopečným popelem a jaké případné škody to může způsobit, jak se zkrátí životnost motorů.
AVT však neorganizuje jen konference a workshopy, ale některé projekty přímo finančně podporuje.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV