„Otravy methanolem jsou výsledkem nezodpovědného přístupu státní správy,“ říká Michal Babák

8. 2. 2014 14:56

Blansko, 8.2. 2014 – Rok a půl po vypuknutí methanolové kauzy otravy jedovatým methylalkoholem pokračují. Aktuální případ otravy v Boskovicích ukazuje na závažnost celého problému. Udělaly zodpovědné orgány veřejné a státní zprávy dost, aby těmto případům předešly?

„Otravy methanolem jsou výsledkem nezodpovědného přístupu státní správy,“ říká Michal Babák
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michal Babák
reklama

„Řešení vidím v důsledné státní kontrole. Mohla by se methanolová kauza rozvinout do takových důsledků, kdyby řádná a přísná kontrola fungovala už dříve?“ ptá se ekonom Michal Babák, jenž za dob svého působení v Poslanecké sněmovně ostře vystupoval proti liknavosti příslušných orgánů v kauze methanol. Babák dále pokračuje: „Důsledky pozdní reakce zaznamenáváme dosud. Očekával jsem od státu taková opatření, která by zabránila příčinám – tedy pančování, ilegální výrobě alkoholu i možnému padělatelství nových kolků. Stranou nesmí zůstat ani boj státu s pašováním problematických látek. Velké rezervy vidím v práci celní správy, která často hlídkuje u nájezdů na dálnice ve vnitrozemí, místo aby důsledně kontrolovala u hranic, například s Polskem. Právě z této země k nám proniká řada problematických látek i potravin,“ poukazuje Babák na konkrétní problémy.

„Aktuální případ otravy v Boskovicích vnímám o to citelněji, že je to aktuální záležitost našeho regionu. Kdo za to může? Vina je o to horší, že ve svém důsledku ukazuje na korupci v nejvyšších patrech státní správy, která je slepá k fungování lihové mafie,“ ukazuje na podstatu problému Babák.a dodává. „Problém methanolu je v tom, že člověk sám nemá šanci včas poznat, že jedovatý methylalkohol požil. Otravu začne řešit až tehdy, kdy cítí, že obvyklé příznaky opilosti nemizí, ale naopak se zhoršují. Navíc je doprovází poruchy vidění. V tu chvíli už ale obvykle bývá pozdě na léčbu. Pokud má být účinná, musí začít vzápětí po požití jedovatého alkoholu.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Názory, ParlamentniListy.cz
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Havlíček: Díky společnému back office a fixním nákladům dojde také k personální úspoře

6:34 Ministr Havlíček: Díky společnému back office a fixním nákladům dojde také k personální úspoře

Služby podnikatelům na jednom místě. Vláda schválila sestěhování státních agentur.