Když jsme projednávali důchodovou reformu, hlásali jsme, že nechceme zvyšovat DPH a nechceme snižovat cenu práce. Hlásáme to dodnes. Již v zimě jsme Kalouskovi zarazili v rámci důchodové reformy snížit cenu práce o 2%, a tak to opět zkouší znovu v rámci schvalování zákonu o jednotném inkasním místě, tzv. JIMU. Zaměstnancům snižuje daň z příjmu tím, že převádí superhrubou mzdu na hrubou s 19% daňovou sazbou, a zároveň na ně převádí 2% zdravotního pojištění od zaměstnavatelů. Obě operace se navzájem kompenzují, a tedy nemají pro zaměstnance většího významu. Ještě vzniká ve výsledku celkový výpadek státního rozpočtu 20 mld. Kč. Aby tento výpadek Kalousek zakryl, přichází v létě státní rozpočet s tím, že dopravě chybí miliardy, nikde ušetřit nejde a jediná cesta je zvednout DPH.
Nejde o dopravu samozřejmě. Kdyby se chtělo, je kde šetřit. Ale zvednout DPH je přeci nutné, aby se mohlo ubrat na ceně lidské práce. Převedeno do peněženky, každý z nás prostřednictvím másla, léku, auta a dalších zaplatí na DPH více. Naopak cenu lidské práce o 2% snížíme. Někdo říká, že je to prorůstové opatření, které sníží nezaměstnanost. Já říkám, že je to hloupost. Žádný podnikatel při současně narůstající krizi a vysoké nezaměstnanosti nebude zaměstnávat další zaměstnance na základě tohoto opatření. Zmíněná 2% jsou pro něj tak mizivé, že o podpoře zaměstnávání nemůže být ani řeč. Naopak. Pro státní rozpočet je tento krok víceméně neutrální a nejvíce by na to doplatili nízkopříjmové vrstvy, protože ty jsou do určité výše osvobozeny od daně z příjmu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Veciverejne.cz