Bárta (VV): Názory neměníme a facky na nás neplatí!

01.10.2011 11:02 | Zprávy

Ministr financí Miroslav Kalousek s námi odmítl jednat údajně proto, že pořád měníme názory. Pravdou je, že náš názor se nemění od února tohoto roku.

Bárta (VV): Názory neměníme a facky na nás neplatí!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vít Bárta

Když jsme projednávali důchodovou reformu, hlásali jsme, že nechceme zvyšovat DPH a nechceme snižovat cenu práce. Hlásáme to dodnes. Již v zimě jsme Kalouskovi zarazili v rámci důchodové reformy snížit cenu práce o 2%,  a tak to opět zkouší znovu v rámci schvalování zákonu o jednotném inkasním místě, tzv. JIMU. Zaměstnancům snižuje daň z příjmu tím, že převádí superhrubou mzdu na hrubou s 19% daňovou sazbou, a zároveň na ně převádí 2% zdravotního pojištění od zaměstnavatelů. Obě operace se navzájem kompenzují, a tedy nemají pro zaměstnance většího významu. Ještě vzniká ve výsledku celkový výpadek státního rozpočtu 20 mld. Kč. Aby tento výpadek Kalousek zakryl, přichází v létě státní rozpočet s tím, že dopravě  chybí miliardy, nikde ušetřit nejde a jediná cesta je zvednout DPH. 

Nejde o dopravu samozřejmě. Kdyby se chtělo, je kde šetřit. Ale zvednout DPH je přeci nutné, aby se mohlo ubrat na ceně lidské práce. Převedeno do peněženky, každý z nás prostřednictvím másla, léku, auta a dalších zaplatí na DPH více. Naopak cenu lidské práce o 2% snížíme. Někdo říká,  že je to prorůstové opatření, které sníží nezaměstnanost. Já říkám, že je to hloupost.  Žádný podnikatel při současně  narůstající krizi a vysoké nezaměstnanosti nebude zaměstnávat další zaměstnance na základě tohoto opatření.  Zmíněná 2% jsou pro něj tak mizivé, že o podpoře zaměstnávání nemůže být ani řeč. Naopak. Pro státní rozpočet je tento krok víceméně neutrální a nejvíce by na to doplatili nízkopříjmové vrstvy, protože ty jsou do určité výše osvobozeny od daně z příjmu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Ing. Andrej Babiš byl položen dotaz

Svěřenecký fond

Jak to doopravdy je? Vy jste tvrdil, že Agrofert svěříte do svěřeneckého fondu, což se zatím nestalo. Proč? A taky jste tvrdil, že vašim dětem připadne až po vaší smrti, ale prý to bude možné už poté, co skončíte ve funkci a dokonce z vás budou moci udělat správce. Je to pravda nebo ne?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Gregorová (Piráti): Tón jemnější, obsah stejný

22:01 Gregorová (Piráti): Tón jemnější, obsah stejný

Komentář projevům na Mnichovské bezpečnostní konferenci