Bárta: Vláda schválila fiskální ústavu. Kdo ji první poruší?

15.10.2012 7:36 | Zprávy

Tento týden vláda schválila ústavní návrh zákona o rozpočtové odpovědnosti. Z dlouhodobého hlediska je to možná nejdůležitější zákon vůbec. Má totiž zabránit bezbřehému zadlužování České republiky v budoucnosti.

Bárta: Vláda schválila fiskální ústavu. Kdo ji první poruší?
Foto: red
Popisek: Poslanec Vít Bárta

V čem spočívá podstata návrhu zákona? Je jím dluhová brzda. Ta funguje na principu postupných fiskálních omezení, která postupně nabíhají při určité míře zadlužení země. Tak například první stupeň: při zadlužení mezi 40 a 45 % (vůči HDP) by měla vláda za povinnost přijmout taková opatření, která povedou ke snížení zadlužení a tyto opatření musí promítnout při sestavování rozpočtu. Nejpřísnější opatření by byla vládu nucena přijmout, při zadlužení blížící se 50 % HDP. To by již musela předložit povinně vyrovnaný rozpočet. Pokud by přesto zadlužení přesáhlo 50 %, musela by požádat o důvěru v Poslanecké sněmovně.

Nad dodržováním rozpočtových pravidel by měla bdít nezávislá Národní rozpočtová rada. Ta by zároveň vyhlašovala míru zadlužení, na základě které by vláda musela konat.

Tato tzv. fiskální ústava je ústavní zákon. Shoda nad ním musí být nalezena napříč politickým spektrem. Levicové strany budou dozajista prosazovat vyšší povolené zadlužení. Odhaduji to tak na 5 až 10 % více než o jakém hovoří vládní návrh. V tomto směru se vůbec nebráním diskuzi. Na zákonu je totiž nutno najít dlouhodobou shodu. Z praktického hlediska – přestože já preferuji spíše přísnější limity – není příliš výhodné stanovovat pravidla příliš striktně. V případě, že by byla pravidla příliš přísná, byla by každá budoucí vláda v pokušení tento zákon změnit. Naproti tomu, volnější parametry dávají zákonu větší šanci na dlouhotrvající platnost.

V tomto smyslu je třeba vyvažovat na lékárnických vahách. Pravidla nesmí být ani příliš přísná (byla by je snaha v budoucnu měnit) a ani příliš benevolentní (pak by zákon nebyl účinný). Proto vnímám jako nejzásadnější politickou shodu, která by měla přinést konsenzus nad tím, jak moc má být Česká republika zadlužená.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vitbarta.cz

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): S velkou úctou si připomínáme 80 let od květnových událostí

22:01 Rozvoral (SPD): S velkou úctou si připomínáme 80 let od květnových událostí

Před osmdesáti lety se český národ postavil na odpor okupaci a bezpráví. V květnu 1945 propuklo Praž…