Benda (ODS): Ústavněprávní výbor navrhne dílčí změny v občanském zákoníku

25.10.2011 15:11 | Zprávy
autor: ODS

Občanský zákoník je zásadní právní normou, kterou se bude Poslanecká sněmovna zabývat na právě začínající schůzi. Je to zároveň nejdůležitější právnický úkol celého volebního období.

Benda (ODS): Ústavněprávní výbor navrhne dílčí změny v občanském zákoníku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec ODS Marek Benda při rozhovoru

Jeho návrhem z dílny ministerstva spravedlnosti se proto v posledních měsících intenzivně zabývali také poslanci ústavněprávního výboru, kteří navrhli v původní verzi několik změn. V mnoha případech jsou tyto změny technického charakteru, některé však drobně mění původní pasáže a reagují na připomínky poslanců i odborné veřejnosti. Přestože se s ohledem na celkový rozsah kodexu jedná o změny dílčí, dovolím si krátký sumář návrhů změn, které pomohli prosadit i poslanci ODS.

Chceme silnější osobnostní práva

Oproti původní verzi by mělo dojít k posílení osobnostních práv. Jednak se dílčím způsobem mění ve prospěch osoby samotná definice osobnostních práv (zejména obrazového a zvukového záznamu či podobizny), za druhé se posilují občanskoprávní sankce za jejich narušení, zejména pokud se ho dopustí hromadné sdělovací prostředky. Jako poslanci ODS chceme dosáhnout stavu, kdy narušení těchto práv bude trestáno citelněji než dnes. Poškozený také získá větší odškodnění.

Změní se dále pojetí veřejné prospěšnosti. Na základě dlouhé diskuse s neziskovým sektorem jsme zachovali definici veřejné prospěšnosti, případný přístup k výhodám (ať už daňovým nebo subvenčním) pro organizace se statutem veřejné prospěšnosti jsme ale ponechali na speciální zákony.

Prošly změny v pojetí práv zvířat

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Markéta Gregorová byl položen dotaz

A co další produkty?

Děkuji za vaši snahu řešit problém, že pokud si lidé něco koupí, musí mít jistotu, že o to nepřijdou jen proto, že se to přestane vyplácet vydavateli (vaše slova, s kterými úplně souhlasím). Jen vy mluvíte jen o hrách. Týká se to i programů, které si zakoupíte třeba do počítače? A neukazuje přístup ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Blaha (ODS): Strážnice patří verbířům, ne politikům

19:11 Blaha (ODS): Strážnice patří verbířům, ne politikům

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k návštěvě dvou ministrů ze strany Motoristů na folkl…