Bendl: Nechceme finančně zatížit majitele vodovodních přípojek, ale zamezit zbytečným ztrátám

11.04.2013 13:50

Prohlášení ministra zemědělství k projednání novely zákona o vodovodech a kanalizacích

Bendl: Nechceme finančně zatížit majitele vodovodních přípojek, ale zamezit zbytečným ztrátám
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Bendl

K navrhované novele zákona o vodovodech a kanalizacích je nutné především říct, že přidáním tolik diskutované části o nové povinnosti platit za opravy přípojek pro jejich majitele tvůrci novely pouze vyhověli kanceláři ombudsmana.

Tato část v návrhu ministerstva zemědělství původně vůbec nebyla. Kancelář ombudsmana ale poukazovala na rozpor mezi majiteli vodovodních přípojek a provozovateli sítí. Požadovala vyřešit současnou praxi, kdy majitelé přípojek v řadě případů vyžadují neustále se opakující opravy zařízení, které je už dávno za dobou životnosti, ve snaze ušetřit. Opravy přípojek totiž na rozdíl od jejich výměny v současnosti hradí právě provozovatel. Ten pak ale náklady na takové opravy i ztrátu vody z přípojek v havarijním stavu rozpočítá do cen vodného a stočného.

Důrazně upozorňuji na to, že klauzuli zákona o tom, že tyto rozpory lze v novele jednoznačně vyřešit pouze převedením platby za opravy přípojek přímo na jejich majitele, tvůrci zákona kanceláři ombudsmana zaslali k připomínkám. Ta ale do předložení zákona žádné nevznesla.

I když by aplikace novely v této podobě přinesla úspory v provozu vodovodů - neplatily by se neúčinné opravy a z vyměněných přípojek by neunikalo značné množství vody, což v současnosti nakonec v ceně vodného a stočného platí stejným dílem všichni odběratelé vody –, naprosto rozumím obavě majitelů přípojek, že náklady na jejich opravy v místech mimo jejich pozemek by pro ně mohly být finančně příliš náročné.

Proto jsem se rozhodl svolat k poradě nad touto částí novely všechny zúčastněné strany a pokusit se najít cestu, jak by se situace dala vyřešit k maximální spokojenosti všech. Po dnešním jednání se zemědělským výborem Poslanecké sněmovny ČR bylo projednávání zákona odloženo o dva měsíce. V této době se na půdě sněmovny sejdeme jak s provozovateli, tedy Sdružením oboru vodovodů a kanalizací, tak se Svazem měst a obcí.

Záměrem novelizace tohoto zákona totiž rozhodně není finančně zatížit majitele domů a přípojek k nim, ale zamezit zbytečným ztrátám, které zatěžují peněženky všech obyvatel České republiky.

Ing. Petr Bendl
ministr zemědělství
předseda regionálního sdružení
poslanec PČR

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ODS

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šlachta (Přísaha): Pak odešli. Neevakuovali fakultu, ale prostě odešli. Proč?

12:16 Šlachta (Přísaha): Pak odešli. Neevakuovali fakultu, ale prostě odešli. Proč?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke střelbě na FF UK.