Chalánková (TOP 09): Ne exekuci příspěvku na živobytí

11.01.2012 13:37

Poslanecká sněmovna v závěru loňského roku odmítla návrh poslankyň Ivany Řápkové a Lenky Kohoutové na změnu zákona o pomoci v hmotné nouzi, který měl umožnit exekuce i příspěvku na živobytí.

Chalánková (TOP 09): Ne exekuci příspěvku na živobytí
Foto: top09.cz
Popisek: Poslankyně za TOP 09 Jitka Chalánková

Návrh nezapadá do komplexní úpravy srážek. Navrhovanou právní úpravou naopak mělo dojít k prolomení obecných principů, že dávky pomoci v hmotné nouzi nepodléhají exekuci. Poprvé z hlediska právní regulace mělo dojít k tomu, že z důvodu dluhu konkrétního dlužníka by byly z hlediska sociální pomoci postiženy i děti. Co je velmi zlé, je skutečnost, že exekuce i malých částek od chudých lidí jsou velmi vítaným zdrojem pro vymahače a exekutory a mnohdy i nebankovní společnosti s nekalými praktikami. Výsledkem by bylo snížení ochrany i dětí a vytvoření kanálu pro exekuci dávek pro věřitele, z nichž drtivá většina nebudou obce a města. Přitom lidí takzvaně nepřizpůsobivých, kteří již dávno mají příspěvek na živobytí sražen na existenční minimum, by se navrhovaná úprava vůbec nedotkla.

Cesta návrhu obou poslankyň byla dlouhá a poněkud komplikovaná. Objevil se ve Sněmovně bez předchozího projednání v koalici a vláda k němu vyjádřila neutrální stanovisko. A skončil až když se v Poslanecké sněmovně nenašel potřebný 101. hlas poté, co návrh byl zamítnut v Senátu.

Pokud jde o stranu TOP 09, zde dominoval zásadní nesouhlas předsedy Karla Schwarzenberga a také můj. V tomto smyslu jsem rovněž ve sněmovně vystoupila.

Jsem velmi ráda, že návrh nakonec nenašel podporu 101. poslance.

Samozřejmě vnímám, že dluhy je nutné platit. Ale zde je nutné postupovat cestou komplexního návrhu z dílny Ministerstva spravedlnosti.

Celá situace v oblastech sociálního vyloučení je natolik složitá, že takto jednoduchý a populistický návrh žádné řešení nepřináší. Hrozilo by zde jen další zvýšení sociálního napětí.

Jitka Chalánková
Autorka je poslankyně za TOP 09 a místopředsedkyně výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: TOP 09

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hašek (PRO): Věda a výzkum patří pod školství. Ukončete tu šarádu s hledáním ministra

18:14 Hašek (PRO): Věda a výzkum patří pod školství. Ukončete tu šarádu s hledáním ministra

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k hledání nového ministra pro vědu a výzkum.