Chalupa: Potenciál snižování emisí je vyjádřením odhodlání dále snižovat emise

02.05.2012 20:42

Vláda schválila Potenciál snižování emisí znečišťujících látek v ČR k roku 2020

Chalupa: Potenciál snižování emisí je vyjádřením odhodlání dále snižovat emise
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa předložil na jednání vlády materiál Potenciál snižování emisí v ČR do roku 2020. Schválení tohoto materiálu je nutnou podmínkou pro aktivní účast delegace ČR na 30. zasedání Výkonného výboru Úmluvy EHK OSN o dálkovém přenosu znečišťujících látek (CLRTAP). Předložený emisní scénář nepředpokládá realizaci dodatečných opatření a představuje pouze vyčíslení v současnosti platné či plánované legislativy.

Tento dokument vyčísluje snížení emisí pěti znečišťujících látek, kterého je Česká republika schopna dosáhnout do roku 2020 při aplikaci opatření vyplývajících z platné legislativy a evropské legislativy, jejíž vstup v platnost se očekává v nejbližší době. Ke stávajícím čtyřem znečišťujícím látkám (oxid siřičitý, oxidy dusíku, těkavé organické látky a amoniak), které mají emisní stropy stanoveny již od roku 2010, přibyla ještě jedna – jemné prachové částice (PM2,5), které jsou přenášeny na velké vzdálenosti a mají významné zdravotní dopady. Rozšíření stropových látek o prachové částice bylo v ČR již dříve meziresortně odsouhlaseno v rámci přípravy instrukcí k průběžným jednáním v rámci orgánů Úmluvy, které rozšíření odsouhlasily.
 
Dokument byl připravován v úzké spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu. To dodalo klíčové vstupní údaje o energetických spotřebách v jednotlivých sektorech hospodářství, které zásadně předurčují výsledné emise. Na základě připomínek z meziresortního připomínkového řízení byly některé vstupní údaje modelu ještě upraveny, aby lépe odpovídaly reálným předpokladům vývoje v jednotlivých sektorech. Revidovaný protokol přináší nově tzv. flexibilní mechanizmus posuzování plnění emisních stropů. Tento mechanismus umožní zohlednit rozdíly mezi budoucím reálným vývojem a jeho dnešními odhady. Tím se eliminují rizika spojená s nadhodnocením očekávaných přínosů opatření i nejistoty stávajících emisních inventur. 
 
„Potenciál snižování emisí je vyjádřením odhodlání dále snižovat emise a zároveň racionálně a bez ideologie zhodnotit reálné možnosti jednotlivých sektorů českého hospodářství do roku 2020,“ uvedl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.
 
Pokles emisí je způsoben kromě změn v energetickém mixu, které vychází z připravované aktualizace Státní energetické koncepce, především aplikací výrazně přísnějších emisních limitů pro zdroje spadající do působnosti zákona o integrované prevenci. Dále se počítá s postupnou modernizací zdrojů pro vytápění domácností následkem vstupu v platnost nového zákona o ochraně ovzduší, modernizací vozového parku a aplikací dalších emisních norem pro nová vozidla. 
 
Schválený dokument je výchozí pozicí ČR pro aktivní vyjednávání změn Göteborského protokolu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ministerstvo životního prostředí

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Semelová (KSČM): Útok na povinnou školní docházku

6:03 Semelová (KSČM): Útok na povinnou školní docházku

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k návrhu Josefa Středuly na zkrácení povinné školní d…