Čurdová (SPOZ): Novela školského zákona je zmetek

15.01.2012 12:00

Poslanecká sněmovna je poslední dva roky továrnou na zmetky, to vidí každý. Ale není zmetek jako zmetek. Tenhle se zvlášť “povedl“

Čurdová (SPOZ): Novela školského zákona je zmetek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Josef Dobeš
reklama

Novela školského zákona se týká i dětí, které navštěvují mateřské školy. Kromě jiného zavádí, že děti, které mají tzv. odklad školní docházky, budou za poslední rok MŠ platit. Na tom by nebylo nic divného, jenže od kdy mají rodiče platit už nikdo neřekl. Prostě spletité paragrafy se ještě více zapletly a tak se někde platí už od ledna, jinde od září.

Navíc „díky“ novele vznikly dvě kategorie dětí. Jedny musí platit, protože jsou zdravé, druhé nemusí, protože jsou nemocné, nebo patří do vyloučených lokalit a je třeba, aby inkludovali- to je moderní termín pro jejich zařazení do společnosti

Je dobře, že zdravotně postižené děti mají výjimku, ale nejde mi do hlavy, proč jsou osvobozeni i v tom druhém případě? Vždyť odklad může dostat i zdravé dítě z velmi slabé sociální rodiny. A protože nežije v lokalitě, která je označena za vyloučenou, bude muset platit. To nedává logiku. Nemělo by zvláště v těchto případech platit pravidlo buď všichni nebo nikdo?(spíše bych se klonila k tomu nikdo). Proč v případě odkladu zvýhodňovat jedny nad druhými, když pro poslední ročník mateřské školy platí stejná pravidla a je bezplatný? A odklad školní docházky se přece nedává jenom pro hezké modré oči chlapečka či holčičky.

Za úplně “nejlepší“ inovaci ale považuji přijímání dvou dětí na jedno místo v mateřské škole. Je mi docela líto učitelek, protože pokud nebudou mít zvýšenou kapacitu, kam ty děti dají? Budou např. u oběda sedět dvě na jedné židličce? Nebo se o ní budou střídat? Nebo se děti budou přijímat na dobu určitou? Vše je flexibilní, tak můžeme být flexibilní i zde. Kde je ale systémovost a výuka předškolních dětí?

Už se stalo módou vyzývat ministra školství, aby něco učinil, nebo ještě lépe odstoupil. Nebudu se řadit k těmto výzvám, protože vím, že psi štěkají a karavana jde dál. A že Mňačkovo“ Jak chutná moc“ stále platí a v tomto případě několikanásobně.

Třeba se můžeme modlit, aby vyšší moc seslala trochu selského rozumu panu ministrovi a jeho úřadu. Ale zázraky se, jak známo, nedějí.

Mgr. Anna Čurdová

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Spoz.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dvouletý (Soukromníci): Můžete si vybrat ze tří skupin politiků

7:33 Dvouletý (Soukromníci): Můžete si vybrat ze tří skupin politiků

Politiky můžete rozdělit do tří skupin: