Byly obviňovány, že jejich opožděná a zkreslená varování spustila finanční krizi či jí alespoň významně pomohla. Objevily se dokonce hlasy volající po zrušení těchto agentur. Rozhodně je ale reálné dohodnout se na tvrdších a transparentnějších normách jejich práce.
Posláním ratingových agentur je poskytovat reálné informace o kredibilitě klíčových ekonomických hráčů (tedy schopnosti národních států, velkých bank, investičních fondů atp. splácet své dluhy). Hodnocení ratingových agentur by mělo být alternativou či doplněním tržního ocenění, které může být, a v určitých chvílích i bývá, deformované. Je tedy jakýmsi regulačním nástrojem trhu, otázkou ovšem je jak přesným a účinným.
Studie amerického senátu obvinila soukromé ratingové agentury jako klíčového viníka nedávné krize. Přitom tři rozhodující světové agentury Standard@Poor´s (40 % trhu), Moody´s Investment Service (také 40 % trhu) a relativně nejmladší a nejmenší Fitch Ratings jsou v podstatě americké. Na tento fakt praktického amerického ratingového oligopolu reaguje kritika z EU. A v Číně se nedávno rozhodli emancipovat od vlivu amerických agentur založením vlastní národní agentury Dagong Global Credit Rating.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kscm.cz