Korekce vládní politiky se s návratem hospodářské recese očekávala. Při schvalování zákona o státním rozpočtu na rok 2012 se dokonce slibovala jeho podstatná novelizace. Nyní se ale vládě s úpravou státního rozpočtu. do sněmovny nechce. Problémy letošního rozpočtového období chce vláda zvládnout v rámci exekutivních pravomocí - přidusí provozní výdaje státních úřadů a fondů, a to až v rozsahu 23 mld. Kč.
V celé státní správě se tedy bude utahovat šroub. Kolik, to je podmíněné tím, zda vyjde optimističtější prognóza z ledna, tj. že bude vývoj české ekonomiky kolem »kladné nuly«. Ale může se stát, že ve druhé polovině roku exekutiva nebude schopna úkol zvládnout. Zatím se mluví o výdajích na tzv. expertní outsourcing. Ministerstva dávají peníze na smlouvy, na různé právní, evropské a jiné poradce. Tam chce vláda zatlačit. A také na běžný provoz – zejména na mzdy. Vzhledem k omezeným odměnám, může dojít i na propouštění.
Dopady nejsou veřejně kvantifikovány, ale jen pro letošek se mluví zhruba o dva a půl tisících úředníků. Jak ? O neznalosti fungování některých institucí hovoří úvahy o slučování ČOI a generálního ředitelství cel, Státní energetické inspekce a Energetickým regulačním úřadem atp. Vláda si je vědoma, že letošní škrty v rozsahu 23 mld Kč problémy neřeší, ale chce postupovat tzv. salámovou metodou, aby si kupovala čas před letošními volbami a aby se nějak přehoupla do druhé poloviny svého vládnutí. Odbory se obávají, že prouštěných z veřejného sektoru by nakonec mohlo být v dalších letech při této politice násobně více.
Konečnou podobu celého balíčku opatření poznamenají ještě koaliční jednání, zásadní výhrady ovšem premiér Nečas a ministr Kalousek předem odmítají.
Problém je, že místo sofistikovaných reforem, které by zvýšily efektivnost veřejné správy, tak se vláda utíká k pouhé redukci. Předchozí pravicové vlády v balíčcích z let 2008-2010 seškrtaly již sociální transfery o 100 mld Kč. V době jistého ekonomického oživení roce 2011 přišly „tupé“, ekonomickou kalkulací nepodložené a růst brzdící škrty, v rozsahu dalších 70 mld. Kč.Nyní s ohledem na recesi mají přijít další, údajně „ostré“, ale spíše brutálně primitivní škrty.
Vláda se za každou cenu chce účetně vejít do svého rozpočtového výhledu a konvergenčního programu, ale stále méně se věnuje fungování ekonomiky a veřejných systémů. Mechanicky bilanční pohled ukazuje, že v r. 2013 by mohlo chybět 42 mld. Kč a v r. 2014 dokonce 84 mld. Kč. Na to už nebudou stačit jen škrty a exekutivní pravomoci, ale bude třeba měnit zákony. Proto se připravuje balíček legislativních opatření, který by mohl odrazit do sněmovny v 2. polovině letošního roku s účinností od roku 2013.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kscm.cz