Dušek (ČSSD): Nesouhlasím s předčasným zrušením kvót na cukr

31.03.2013 8:20

Zrušení kvót na cukr. To bylo jedno z důležitých témat jednání Rady pro zemědělství a rybolov, které se odehrálo v polovině března v Bruselu.

Dušek (ČSSD): Nesouhlasím s předčasným zrušením kvót na cukr
Foto: Redakce
Popisek: Robert Dušek

Rada tam odsouhlasila svoji pozici ohledně reformy společné zemědělské politiky pro další jednání s Evropským parlamentem.

Jednání mají začít 11. dubna a irské předsednictvo chce dohodnout kompromis do poloviny roku 2013. Nebude to ale jednoduché. Ukázalo to již bruselské jednání Rady, kde nepanuje shoda. Například Slovensko a Slovinsko s pozicí Rady nesouhlasily. A jedním z důvodů, proč Slovensko vyjádřilo nesouhlasný postoj, je i zrušení kvót na cukr v roce 2017.

„S ohledem na zaměstnanost v České republice jsem rozhodně pro zachování kvót do roku 2020,“ připojuje se i europoslanec Robert Dušek, člen Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova Evropského parlamentu.

Svým postojem se tak přiklání k návrhu Evropského parlamentu, který navrhuje jejich zrušení až na rok 2020, zatímco evropská Rada dohodla zrušení kvót v roce 2017. Původně dokonce Evropská komise navrhovala zrušení kvót na cukr už v roce 2015.

„Nechápu, proč ministr zemědělství změnil stanovisko České republiky,“ říká europoslanec Dušek.

V české rámcové pozici ze začátku ledna 2012 je totiž doslova uvedeno: „ČR požaduje prodloužení stávající společné organizace trhu s cukrem do roku 2020. Cukr je strategická a citlivá komodita EU, trh po tvrdé reformě je nestabilní, došlo ke ztrátě soběstačnosti EU snížením kvóty a zejména nedochází k odstraňování bariér světového obchodu s cukrem“.

„Na základě toho, bych tedy spíše očekával, že ČR v tomto podpoří Slovensko,“ podivuje se Robert Dušek.       

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Semelová (KSČM): Útok na povinnou školní docházku

6:03 Semelová (KSČM): Útok na povinnou školní docházku

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k návrhu Josefa Středuly na zkrácení povinné školní d…