„Program má využívat mediátory s romskými kořeny, kteří se podle potřeby domluví jazykem romské komunity. Díky tomu můžou navázat kontakt s oběma zainteresovanými stranami v jakékoliv situaci a zefektivnit vzájemnou komunikaci a spolupráci. Zaměřujeme se třeba na citlivá místa vztahu mezi Romy a veřejnými institucemi,“ vysvětluje vedoucí programu z Rady Evropy Aurora Ailincai. „Naprosto klíčové je, aby mediátor zůstal při svém jednání neutrální a zároveň získal důvěru obou stran. My se snažíme účastníky programu na mnohdy vyhrocené situace dobře připravit.“
V den zahájení konference vystoupil i europoslanec Richard Falbr (ČSSD), který má v Evropském parlamentu na starosti Výbor pro zaměstnanost a sociální věci a který se situaci Romů v ČR věnuje. Ve svém příspěvku mimo jiné uvedl: „Velmi podporuji a obdivuji vás všechny, kteří se mediaci věnujete, a vím jak je to zvlášť v dnešní době v ČR složité. Jde o široký problém, před kterým česká vláda zavírá oči. Vzdělání, zaměstnanost, prevence vzniku ghett, zvyšování finanční gramotnosti, to je jen zlomek toho, čím by se měla vláda zabývat. Místo toho jsme se dočkali razantních škrtů a tím pádem i růstu sociálních nepokojů, o ultrapravici nemluvě.“
Školení mediátoři s kritikou Richarda Falbra souhlasí. „Vůbec nevíme o krocích, které vláda chystá. Navíc zcela bagatelizuje Radu vlády pro lidská práva, která se má romské otázce věnovat. Místo toho je její fungování ochromeno,“ vysvětluje Kumar Vishwanathan, účastník projektu. „Všechny dotace se krátí a romští asistenti jsou propouštěni a nahrazováni úředníky bez jakéhokoliv vztahu ke komunitě.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ČSSD