Farský (TOP 09): Veřejné zakázky překročily čtyři miliardy

26.05.2013 13:03

Hranici čtyř miliard korun překročil v polovině května objem veřejných zakázek ve Veřejném portálu, aplikaci vytvořené týmem poslance Jana Farského, která pomáhá malým a středním podnikatelům získávat transparentně veřejné zakázky.

Farský (TOP 09): Veřejné zakázky překročily čtyři miliardy
Foto: redakce
Popisek: Mgr. Jan Farský, poslanec Sněmovny PČR za TOP 09, starosta města Semily
reklama

„Veřejný portál je až překvapivě úspěšný. Počet těch, kteří zde své zakázky zveřejňují, překročil osmdesátku, neustále přibývají i firmy, které se k odběru informací o vypsaných zakázkách hlásí,“ uvedl Jan Farský a doplnil: „Předností projektu, který propojuje zadavatele a malé a střední podnikatele, je nesporně i jeho cena. Pořizovací náklady totiž činily pouhých sedmdesát tisíc korun a jeho provoz přijde jen na několik tisíc korun ročně. Veřejný portál tak dokazuje, že i v dnešní době lze v IT oblasti vytvořit funkční projekt, který přinese za málo peněz hodně dobré muziky.“

Objem zakázek zveřejněných na Veřejném portálu překonal hranici čtyř miliard korun dva roky po svém spuštění. Informace o zakázkách odebírá 1250 registrovaných podnikatelů a mezi zadavatele patří jak obce s několika stovkami obyvatel, tak krajská města (České Budějovice, Liberec a Hradec Králové). Seznam zadavatelů je k dispozici na stránce http://www.verejnyportal.cz/zadavatele/, samotný Veřejný portál se nachází na adrese http://www.verejnyportal.cz/.

Veřejný portál je jednoduchá internetová aplikace, která umožňuje zadavatelům vyvěsit své soutěžené zakázky ve veřejné databázi. Avízo o nich automaticky rozesílá registrovaným uživatelům podle jimi zvoleného filtru. Slouží především malým a středním podnikatelům, kteří nemají čas každý den prohledávat internet, aby zjistili, jaká města a obce poptávají veřejné zakázky v jejich oboru. Služba je poskytována zdarma.

Dalším nástrojem, který Jan Farský nyní prosazuje, je povinnost orgánů státní správy zveřejňovat veškeré smlouvy, jejich dodatky, faktury i objednávky tak, aby byly na očích veřejnosti a podléhaly její kontrole.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: TOP 09
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): I když jsme ještě v EU, nemusíme ohýbat hřbet

19:24 Vích (SPD): I když jsme ještě v EU, nemusíme ohýbat hřbet

Vývoj v posledním roce jasně ukázal neudržitelnost členství ČR v EU. Dokud tam ale jsme, nepřipravme…