Halíková (KSČM): Komu by vyhovovalo zrušení fondu?

16.08.2012 21:06 | Zprávy

Není to poprvé, co se v letních měsících rozpoutala diskuse o možném zrušení státních fondů.

Halíková (KSČM): Komu by vyhovovalo zrušení fondu?
Foto: kscm.cz
Popisek: Logo KSČM

Poprvé se o tom začalo mluvit už v roce 2010, krátce poté, co se vláda Petra Nečase usadila na svých židlích. Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) ihned zastavil přijímání žádostí do oblíbeného programu Nový panel, který formou dotací úroků k úvěrům podporoval rekonstrukce a modernizace domů. Negativní ohlas tehdy ještě způsobil, že ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (zvolený za Věci veřejné; nyní LIDEM) slíbil na konferenci své tehdejší strany, že se program alespoň částečně obnoví. Na jaře roku 2011 vláda a po ní i sněmovna opravdu schválila změnu rozpočtu SFRB, která umožnila uzavírání nových smluv v celkovém objemu zhruba jedné miliardy korun. Tento postoj však kabinetu dlouho nevydržel a pro rok 2012 se tak program Nový panel opět zastavil.
Do hledáčku se fondy dostaly opět v létě roku 2011, tentokrát v souvislosti s přípravami novely zákona o rozpočtovém určení daní. Nový způsob přerozdělení peněz, se kterým návrh počítal, by ale čtveřici velkých měst připravil o část přerozdělovaných prostředků. Taková představa trápila hlavně pravici, zejména pak ODS, která měla obavy, aby v největších městech nepřišla o další hlasy voličů. Co tedy s tím? A tak přišla spásná myšlenka: Města by mohla být na svém, kdyby se zrušily státní fondy (nikdy se ale neupřesnilo, které a v jakém objemu) a peníze se použily na dofinancování v rámci rozpočtového určení daní.

Uplynul další rok a Nejvyšší kontrolní úřad zveřejňuje zprávu z kontroly, při které se zaměřil na hospodaření čtveřice státních fondů v letech 2008 až 2010. Ta konstatuje, že hlavním příjmem SFRB byly prostředky z privatizace. Ano, v letech 2000 až 2005 jich sem bylo převedeno přes 33 miliard korun. Jsem přesvědčená, že využití těchto peněz (i když zdaleka ne všech - ke konci loňského roku bylo na účtu fondu více než 9,5 miliardy korun) na podporu výstavby a především rekonstrukce a modernizace bytového fondu bylo pro občany i firmy přínosné. Na rozdíl od stovek miliard ztracených při polistopadovém „zhasnutí“ kvůli převodu majetku do soukromých rukou, při záchraně bank a podobných jiných „transakcích“.

Význam SFRB si ostatně před volbami v roce 2010 uvědomovala i sama ODS, když podporovala přijetí novely zákona, podle níž se prostředky fondu na tyto užitečné dotace mohly doplňovat ze státního rozpočtu. Jenže pak přišla vláda se svou škrtací mánií. A ta argumenty o tom, že podpora výstavby by přinesla nová pracovní místa ve stavebnictví, příjmy z DPH i daně z příjmů, zřejmě nechce slyšet. Řada politiků vládních stran zkrátka najednou zapomněla na všechno, co ještě před volbami podporovala.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kscm.cz

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Dozvěděla jsem se, že řešíte bezpečnost na školách

Zajímalo by mě, zda řešíte i šikanu mezi dětmi a fakt, že se třeba mladiství dopouští kolikrát i dost vážné trestné činnosti a to i na dospělých - třeba na učitelích, seniorech apod? Měla by se podle vás snížit hranice trestně právní odpovědnosti? A pomohlo by to podle vás vůbec? Kde je podle vás ch...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SPD: Policejní útok na SPD. Vyvlekli nemocnou z domu

16:20 SPD: Policejní útok na SPD. Vyvlekli nemocnou z domu

Tisková zpráva SPD o policejním útoku na zástupkyni hnutí