Hamáček (ČSSD): Proč je důležité, aby se nový ministr na obraně vyznal

11.12.2012 20:36 | Zprávy

Potřebuje vedení ministerstva obrany do svého čela odborníka a s jakými problémy se bude muset po svém jmenování do úřadu potýkat?

Hamáček (ČSSD): Proč je důležité, aby se nový ministr na obraně vyznal
Foto: Redakce
Popisek: Jan Hamáček

Bývalý ministr obrany Alexandr Vondra a premiér Petr Nečas nás svorně ujišťují, že se jim podařilo úspěšně nastartovat transformační procesy uvnitř armády, a že budoucí rozvoj ozbrojených sil je tak na příštích několik let bezpečně zajištěn. Mohlo by se tak zdát, že žádný nový ministr vlastně ani není třeba, neboť o armádu už bylo postaráno. Nicméně naše armáda se nachází ve velice složitém období škrtů a úspor s nejasným výhledem.

I pokud bychom připustili, že koncepční změny skutečně byly odcházejícím ministrem Vondrou a jeho týmem realisticky nastaveny, nebude to v žádném případě klást o nic menší nároky na jeho nástupce. Ba právě naopak, nový ministr se bude muset zasadit o realizaci těchto reforem. Navíc, jak ukazuje osud Bílé knihy o obraně, hlavního koncepčního dokumentu přijatého za úřadování ministra Vondry, řada jejích závěrů byla zastaralá prakticky již v momentě zveřejnění. Ministerstvo tak muselo upravovat své cíle a představy za pochodu. Nelze předpokládat, že by poměry v resortu obrany byly k Vondrově nástupci jakkoli shovívavější.

 Nový ministr obrany se také bude muset hned po svém jmenování do úřadu aktivně zapojit do vyjednávání o prodloužení pronájmu nadzvukových letounů JAS-39 Gripen. Jednání se Švédy sice pokročila, ale v žádném případě nejsou u konce a Vondrův nástupce bude přímo zodpovědný za doladění podmínek ochrany českého vzdušného prostoru na dobu daleko přesahující jeho funkční období. Nový ministr zároveň bude mít velkou možnost zasahovat i do dalších velkých zakázek, které resort obrany připravuje.

V neposlední řadě se pak bude nový ministr muset z titulu své funkce zabývat nespočtem komplikovaných témat v oblasti zahraniční politiky. Mimo jiné ho čeká účast na schůzkách ministrů obrany NATO, a to za situace, kdy se členské státy snaží kompenzovat klesající výdaje těsnější vojenskou spoluprací a sdílením vojenské techniky prostřednictvím konceptu tzv. chytré obrany. Zároveň se od nového ministra bude očekávat podpora českému zbrojnímu průmyslu a jeho snah expandovat na zahraniční trhy. Rýsuje se tu například zajímavá příležitost pro české exportéry na lukrativním severoamerickém trhu. To ale bude klást značný důraz na zkušenosti a vyjednávací schopnosti nového ministra v mezinárodním prostředí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

David (SPD): Evropská unie je vedena zločinci s podporou idiotů

Co tedy navrhujete? Jak docílit změny vedení EU, protože je fakt, že mě štve taky. Navíc mi přijde, že v EU rozhodují hlavně ti, co vůbec nejsou volení občany. Nemělo by se tohle nějak změnit? Pokusíte se o to? Ještě by mě zajímalo, co přesně myslíte tím, že EU vedou zločinci? Neměli by být zločinci...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministryně Decroix: Balkán, Kavkaz a východní sousedství - naše předsunutá obrana

8:14 Ministryně Decroix: Balkán, Kavkaz a východní sousedství - naše předsunutá obrana

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k východním zemím.