Hamáček (ČSSD): Proč je důležité, aby se nový ministr na obraně vyznal

11.12.2012 20:36 | Zprávy

Potřebuje vedení ministerstva obrany do svého čela odborníka a s jakými problémy se bude muset po svém jmenování do úřadu potýkat?

Hamáček (ČSSD): Proč je důležité, aby se nový ministr na obraně vyznal
Foto: Redakce
Popisek: Jan Hamáček

Bývalý ministr obrany Alexandr Vondra a premiér Petr Nečas nás svorně ujišťují, že se jim podařilo úspěšně nastartovat transformační procesy uvnitř armády, a že budoucí rozvoj ozbrojených sil je tak na příštích několik let bezpečně zajištěn. Mohlo by se tak zdát, že žádný nový ministr vlastně ani není třeba, neboť o armádu už bylo postaráno. Nicméně naše armáda se nachází ve velice složitém období škrtů a úspor s nejasným výhledem.

I pokud bychom připustili, že koncepční změny skutečně byly odcházejícím ministrem Vondrou a jeho týmem realisticky nastaveny, nebude to v žádném případě klást o nic menší nároky na jeho nástupce. Ba právě naopak, nový ministr se bude muset zasadit o realizaci těchto reforem. Navíc, jak ukazuje osud Bílé knihy o obraně, hlavního koncepčního dokumentu přijatého za úřadování ministra Vondry, řada jejích závěrů byla zastaralá prakticky již v momentě zveřejnění. Ministerstvo tak muselo upravovat své cíle a představy za pochodu. Nelze předpokládat, že by poměry v resortu obrany byly k Vondrově nástupci jakkoli shovívavější.

 Nový ministr obrany se také bude muset hned po svém jmenování do úřadu aktivně zapojit do vyjednávání o prodloužení pronájmu nadzvukových letounů JAS-39 Gripen. Jednání se Švédy sice pokročila, ale v žádném případě nejsou u konce a Vondrův nástupce bude přímo zodpovědný za doladění podmínek ochrany českého vzdušného prostoru na dobu daleko přesahující jeho funkční období. Nový ministr zároveň bude mít velkou možnost zasahovat i do dalších velkých zakázek, které resort obrany připravuje.

V neposlední řadě se pak bude nový ministr muset z titulu své funkce zabývat nespočtem komplikovaných témat v oblasti zahraniční politiky. Mimo jiné ho čeká účast na schůzkách ministrů obrany NATO, a to za situace, kdy se členské státy snaží kompenzovat klesající výdaje těsnější vojenskou spoluprací a sdílením vojenské techniky prostřednictvím konceptu tzv. chytré obrany. Zároveň se od nového ministra bude očekávat podpora českému zbrojnímu průmyslu a jeho snah expandovat na zahraniční trhy. Rýsuje se tu například zajímavá příležitost pro české exportéry na lukrativním severoamerickém trhu. To ale bude klást značný důraz na zkušenosti a vyjednávací schopnosti nového ministra v mezinárodním prostředí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: cssd.cz

Kde by šetřilo hnutí ANO?

Jak chcete snížit dluh ČR? Plánujete nějaké zvýšení daní? Protože vy často říkáte, co je špatně, ale už neříkáte, co byste dělali vy.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štěpánek (Trikolora): Tahle sklizeň idiotské politiky bude krutá

13:09 Štěpánek (Trikolora): Tahle sklizeň idiotské politiky bude krutá

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k snahám západu o další expanzi na východ