John: Důchody se nezmrazí jen díky nám

21.03.2012 10:10 | Zprávy

Věci veřejné přivítaly úspěchy koaličních vyjednavačů.

John: Důchody se nezmrazí jen díky nám
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Věcí veřejných Radek John

Poslední vývoj jednání o rozpočtových opatřeních Věci veřejné po delší době potěšil. „Vítáme, že se koaliční vyjednavači dohodli na zavedení progresivního více než třicetiprocentního zdanění osob s vysokým měsíčním příjmem a zejména nás těší zachování dvou sazeb DPH i pro další období, kdy ve snížené sazbě zůstávají potraviny,“ potvrdil předseda strany Radek John.

„Jsme rádi, že díky nám nedošlo ke zmražení důchodů, protože to byl jeden z našich stěžejních požadavků. Plně se ztotožňujeme s návrhem zdanění výher, což ctí náš dlouhodobý požadavek na zpřísnění zdanění hazardu a jeho omezení.“

„Jsme přesvědčeni, že jednání jdou správným směrem, nicméně stále trváme na zachování porodného a jako konkrétní prorůstová opatření zlepšující podmínky podnikání v zemi připomínáme platbu DPH až po zaplacení faktury, uzákonění třicetidenní splatnosti faktur v občanském zákoníku či zavedení jednoho webu pro formuláře státní správy, ale i řadu konkrétních možností v oblasti školství, dopravy, i na úrovni státních podniků a podřízených organizací,“ řekl Radek John. „Dále bychom rádi diskutovali o námi navrhovaném daňovém balíčku, který by obsahoval majetková přiznání, daňovou amnestii, využitou například v Německu a Velké Británii a s ní související sankční daň. Potenciál spatřujeme také v rámci zvýšení stropu sociálního pojištění a zejména jednoprocentního zvýšení korporátní daně. Tento krok firmy nijak nezatíží a naopak povede ke zvýšení příjmu rozpočtu o 6 až 8 miliard korun.“

Představitelé Věcí veřejných se ohradili proti zavedení speciální daně na uhlí a daně na česká a moravská vína. Zopakovali také své přání propojit řadu opatření s ekonomickými výsledky za letošní první čtvrtletí a získat tak konkrétní a validní data z české, německé a evropské ekonomiky.

„Ekonomická východiska Věcí veřejných jsou postavena na zachování stávajícího rozpočtu školství,“ konstatoval ekonomický expert Věcí veřejných Michal Babák. „Úvahy ministerstva financí na až 4,5 miliardový škrt, či hromadné propuštění pracovníků v regionálním školství jsou pro nás naprosto nepřijatelné. Odmítáme šetřit na učitelích a vzdělanosti. Takové opatření ohrožuje náš budoucí ekonomický růst a konkurenceschopnost. Nemůžeme dopustit, aby se kvůli relativně malému snížení schodku rozpočtu obětovala konkurenceschopnost naší země na další desítky let. Tyto investice přinesou v budoucnu občanům naší země prosperitu. Ostatně i programové prohlášení vlády garantuje zachování stabilizovaného rozpočtu školství.“

Michal Babák také připomněl, že v kapitolách VPS a státní dluh je velmi významná rezerva v minimální výši 20 miliard korun, kterou má ministr financí záměrně nastavenou vzhledem ke špatnému výběru daní. Proto podle Věcí veřejných není důvod vázat rozpočet ministerstva školství, sahat na platy učitelů a šetřit na nesprávných místech.

Pavel Reichard, tiskový odbor VV

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veciverejne.cz

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Musílek (Trikolora): Michel Houellebecq: „Lidé s humanitárními myšlenkami jsou katastrofou“

8:14 Musílek (Trikolora): Michel Houellebecq: „Lidé s humanitárními myšlenkami jsou katastrofou“

Michel Houellbecq je pánskou fosilií, i když je mu oficiálně jen 68 let, ale možná je mu 66. Obědvá …