Bohužel ministerstvo zemědělství a zodpovědný ministr tuto situaci nijak neřeší. Realizací Koncepce MZe k hospodářské politice s.p. LČR, tzv. Dřevěné knihy, došlo k narušení sociální rovnováhy v lesnickém a dřevařském sektoru.
KDU-ČSL již před dvěma lety upozorňovala prostřednictví senátora Petra Šilara na vážnou situaci ve dřevozpracujícím průmyslu, kde hrozí sociální problémy. Následně se ukázalo, že toto upozornění bylo na místě - v rámci dřevozpracujícího průmyslu přišlo o práci cca 1000 lidí. V březnu 2011 inicioval Petr Šilar veřejné slyšení na téma Dřevěné knihy. Z něho vyplynulo, že je nutné rozšířit koncepci - Dřevěnou knihu - o sociální a ekologický pilíř.
Systém tendrů, který Lesy ČR nyní praktikují a kde je hlavním kritériem cena, je z dlouhodobého hlediska pro stát, jeho ekonomiku a samotné lesní porosty devastující.
LČR soustavným vyhlašováním tendrů s jediným kritériem - nejnižší cenou - docílily toho, že dodavatelské subjekty ve snaze získat zakázku nabízely dumpingové ceny, které je následně přivedly do velmi složité situace. LČR však zároveň nevyřadily nabídky těch uchazečů, jejichž cena byla nepřiměřeně nízká.
Negativní důsledky tohoto postupu vidíme na případu insolvence holdingu LESS.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kdu.cz