Jurečka (KDU-ČSL): Moderní sociální služby nepřežijí bez systému víceletého financování

26.12.2011 13:48

V posledních dnech a měsících, více než kdykoliv předtím, doléhají na poskytovatele sociálních služeb zajišťovaných neziskovým sektorem existenční problémy.

Jurečka (KDU-ČSL): Moderní sociální služby nepřežijí bez systému víceletého financování
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Marian Jurečka

Celý sektor je nejen dlouhodobě podfinancován, ale především je v posledních letech nesystémově řízen. „Hlavním problémem je především dramatický propad finanční podpory neziskovým organizacím z veřejných zdrojů. To však není jediný problém: prostředky jsou přerozdělovány nesystémově, netransparentně, s velkými regionálními rozdíly v přístupu k řešení financování soc. služeb. Dnes každý kraj uplatňuje vlastní systém, pokud vůbec nějaký, z čehož plyne velká nejistota poskytovatelů i uživatelů těchto služeb. Řešením je transparentní grantový systém výběrových řízení s garancí víceletého financování. Jako 1. místopředseda KDU-ČSL pro rodinnou a sociální politiku budu chtít toto víceleté financování prosadit nejen u nás v Olomouckém kraji, ale také budu doporučovat ostatním krajským organizacím, aby víceleté financování sociálních služeb bylo jednou z hlavních priorit KDU-ČSL v krajských volbách. Pokud něco řídíme systémově a známe priority, pak z dlouhodobého hlediska je to vždy levnější, než pokud se řeší situace ze dne na den a z roku na rok,“ říká lídr kandidátky KDU-ČSL v Olomouckém kraji Marian Jurečka.

Pro poskytovatele sociálních služeb se ovšem blíží ještě další strašák. Konec zúčtovacího období evropských fondů, který přijde v roce 2013. Nikdo totiž neví, zda budou další granty prostřednictvím evropských strukturálních fondů vypsány. Není tedy jasné, zda a kdo bude moci po roce 2013 ve své činnosti pokračovat, protože ani stát, ani kraje nedávají žádné záruky pokračování úspěšných aktivit. „I z toho důvodu je zapotřebí během roku 2013 spustit v Olomouckém kraji víceleté financování, které může základní poskytovatele sociálních služeb alespoň do určité míry stabilizovat. Bez toho hrozí kolaps celého odvětví,“ varuje kandidát na hejtmana Olomouckého kraje Marian Jurečka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: kdu.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sviták (SLK): Liberecký kraj spojení mezi Rumburkem a Prahou zajistí

10:29 Sviták (SLK): Liberecký kraj spojení mezi Rumburkem a Prahou zajistí

Na trase z Rumburku přes Českou Lípu do Prahy před nedávnem přestal jezdit dopravce Quick Bus. Cestu…