Stále častěji se objevují informace, že majetek, který je zahrnut do seznamu majetku vydávaného církvím v souvislosti s nápravou křivd minulého režimu, je v poslední době nevybíravě plundrován ze strany jeho správců. Zde je zodpovědnost především na vedení Lesů ČR, s.p., které jsou za stát povinnou osobou.
V historických církevních lesích dochází k rozsáhlým těžbám, kdy se provádějí mýtní těžby těch nejlepších porostů, a daný porost tak ztrácí hodnotu a stává se pro budoucího vlastníka na mnoho let nákladovou položkou. Dokonce jsou zprávy o tom, že jsou těženy i osmdesátileté porosty, které normálně k těžbě určeny nejsou. „Obáváme se, že pokud takovýto způsob hospodaření bude pokračovat, tak církve získají majetek, který nejen že nebude zdrojem očekávaných zisků, ale budou jej někde muset ještě po mnoho let dotovat,“ říká Pavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL. Takovéto chování považují křesťanští demokraté za účelové, neférové a odporující dobrým mravům.
Těžby mohou probíhat v souladu s lesním hospodářským plánem, který však pojímá porosty jako komplex bez ohledu na to, která část porostu bude vrácena církvím a která zůstane státní. „Efektivním a správným krokem ze strany vlády by bylo současně s rozhodnutím o restitucích uložit ministru zemědělství, aby obdobně jako kdysi v případě navracení obecních a soukromých lesů vydal zákaz úmyslné těžby v porostech, které se budou vydávat církvím, vyjma výchovných a nahodilých těžeb,“ navrhuje Marian Jurečka, místopředseda KDU-ČSL.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kdu.cz