Klasnová: Vláda musí vysvětlit, proč zákaz těžby břidlicových plynů nepodpoří

19. 2. 2013 21:56

K středečnímu jednání vlády o společném návrhu ČSSD a VV, který zakazuje těžbu břidlicových plynů hydraulickým štěpěním.

Klasnová: Vláda musí vysvětlit, proč zákaz těžby břidlicových plynů nepodpoří
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kateřina Klasnová
reklama

"Bylo již několikrát řečeno, že ložiska plynu v ČR nejsou ani dostatečně bohatá, aby vůbec stálo za to pouštět se do rizikových průzkumných a těžebních vrtů. Zákaz této těžby, například po vzoru Francie, považuji za správný. Odmítám argument vlády, že jde o černobílý pohled na věc," řekla jedna z předkladatelek novely Kateřina Klasnová. 

Šéfka poslanců VV Kateřina Klasnová a další poslanci VV připodepsali zákon o zákazu těžby hydraulickým štěpením. Klasnové se tematika týká proto, že neekologické vrty hrozí i oblasti Berounska ve Středočeském kraji, za nějž byla zvolena do sněmovny. "Považuji to za nesmysl, který znehodnotí spodní vody, aniž by pro Česko znamenala tato těžba adekvátní zisk. Jsem proti. A podpořila jsem finančně i koncerty Hradišťanu v Náchodě a v Rožnově pod Radhoštěm, právě proti těžbě břidlicového plynu," připomněla Klasnová.

Těžba by se přitom týkala Berounska, Broumovska, Náchodska či Valašska. Klasnová dlouhodobě spolupracuje s Jiřím Malíkem, představitelem Koalice STOP HF. Právě díky této spolupráci vznikl společný návrh ČSSD a VV, který by těžbu hydraulickým štěpením zakázal - a který zítra projedná vláda. Už nyní je známo, že pravděpodobně vydá negativní stanovisko."Nezbývá mi než opakovat, že věřím ve vítězství rozumu nad penězi," komentovala předběžné stanovisko vlády Klasnová. Argumenty vlády proti návrhu odmítá, včetně toho, že se jedná o černobílý pohled na věc. "Doufám, že najdeme podporu návrhu ve sněmovně, vládnímu stanovisku navzdory," uvedla dnes Klasnová.

O břidlicových plynech hovořila šéfka poslanců VV s ministrem pro životní prostředí Tomášem Chalupou již loni. "Co se týče břidlicového plynu, ujistil mne ministr, že návrh moratoria na průzkum už je v připomínkovém řízení a podle představ ministerstva by měl být předložen vládě do konce roku. Budu ráda, pokud se tak stane a nezůstane jen u planých slibů, jakkoli moratorium považuji pouze za odklad, nikoli vyřešení situace," uvedla Klasnová loni v listopadu. Moratorium však podle ní skutečně není řešením situace, a proto opoziční poslanci navrhují rovnou zákaz těžby. "I ministerstvo loni uznalo, že plynu není na českém území dost na to, aby bylo nutné takové zatížení životního prostředí. Odmítavé stanovisko vlády tedy příliš nechápu a - jak jsem již řekla - doufám, že sněmovna návrh zákona schválí," uzavřela Klasnová.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Veciverejne.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chabr (TOP 09): Pražská plynárenská nabízí v době pandemie mobilní kancelář

5:35 Chabr (TOP 09): Pražská plynárenská nabízí v době pandemie mobilní kancelář

I když zákazníci Pražské plynárenské mohou veškeré záležitosti spojené s dodávkou energií řešit onli…