Jsou to právě představitelé církví, kteří odmítají věcné argumenty a pořád dokola mluví o majetku ukradeném komunisty. Přitom ihned po vzniku samostatné Československé republiky vznikl požadavek na rozdělení velkého majetku pozemkového, a proto Národní shromáždění přijalo několik zákonů, kterým souhrnně říkáme první pozemková reforma. Bohužel nebyla dokončena, většina církevního majetku z ní byla pod nejrůznějšími záminkami vyňata a některé i uskutečněné zábory nebyly ještě po druhé světové válce zapsány v pozemkových knihách. To chtějí obviňovat církve Masaryka z rozdmýchávání proticírkevních vášní?
Přistupujete-li k zákonu o vyrovnání s církvemi věcně a máte konkrétní dotazy k předkladatelům, tak se vám bohužel nedostane žádných odpovědí. Doposud čekám na seznam majetku, který má být předmětem vyrovnání. Paní ministryně ve Sněmovně prohlásila, že takový seznam má, bohužel ho nikomu ještě neukázala. V rozpravě jsem ji o něj požádal a čekám a čekám. Ministerstvo sice zveřejnilo na svém webu nějaké seznamy majetku v přehledech za jednotlivá biskupství či arcibiskupství, ale bohužel obsahují jen součty za jednotlivá katastrální území, takže jaký jednotlivý pozemek je předmětem vyrovnání, se z nich nedovíte. A když spočtete rozsah pozemků takto zveřejněných, tak ten je několikanásobný oproti návrhu zákona, takže vlastně vůbec nevíte, které z těch „zveřejněných“ pozemků jsou předmětem zákona.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: KSČM