Kožušník (ODS): Euroúčet – recept na bankovnictví z RVHP

07.07.2012 22:22

Zdarma vedení bankovního účtu, právo mít jeden takto vedený účet v každém členském státě EU, automatické povolení přečerpání účtu, neomezené množství transakcí u zdarma vedeného účtu, povinnost otevřít účet všem klientům, včetně tech se špatnou platební morálkou. To jsou ve zkratce parametry nového „euroúčtu“.

Kožušník (ODS): Euroúčet – recept na bankovnictví z RVHP
Foto: ods.cz
Popisek: Europoslanec Edvard Kožušník
reklama

Bankovního účtu, který by měly v nejbižších letech povinně poskytovat všechny retailové banky. Alespoň tak si to představuje Evropský parlament, který požaduje po Evropské komisi, aby do ledna 2013 předložila návrh směrnice, kterou se zřídí institut bankovních „euroúčtů“.

Proti vzniku „euroúčtu“ hlasovali také poslanci Evropské konzervativní skupiny v níž jsou zastoupeni také europoslanci za ODS. Podle europoslance Edvarda Kožušníka představuje tato zpráva dotažení socialismu do praxe. „Celý tento nápad se realizuje pod záminkou budování vnitřního trhu a zlepšení hospodářské soutěže. Nikdo však nezkoumá, zda existuje či neexistuje tržní prostředí na vybraných trzích, nezkoumá se činnost bankovních regulátorů. Rovnou se od zeleného stolu nařídí povinný vznik bankovního „euroúčtu“. S budováním vnitřního trhu tento nápad pak nemá pranic společného. Ten ke svému fungování potřebuje jen odstranit bariéry a byrokratické předpisy. Vnitřní trh se centrální direktivou vytvořit nedá, takové pokusy jsme již zažili v RVHP“, uvedl k nápadu Parlamentu Kožušník.

Kožušníka na zprávě znepokojuje fakt, že instituce „euroúčtu“ má být nově dána směrnicí a nikoliv jen doporučením, jak původně zamýšlela Komise. „Nařizovat podobu poskytovaných služeb právním aktem je opravdu šílenost. Jedna věc je, že v původním doporučení Komise formulovala svou představu podoby retailového bankovního trhu a poskytovala tak národním regulátorům metodickou podporu pro regulaci, ale úplně jiným kalibrem je přijmout směrnici a jejím prostřednictvím totálně zabetonovat trh s bankovními účty a srovnáním parametrů zlikvidovat jakékoliv potenciální snahy o vznik konkurenčního prostředí“, zhodnotil schválenou zprávu Kožušník.

Edvard Kožušník
 poslanec EP

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Edvard Kožušník

  • ODS
  • Svět není ani černý ani bílý
  • mimo zastupitelskou funkci

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ODS

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Hamáček: Vyhodit 18 špionů bylo to nejmenší, co jsme mohli udělat

19:30 Ministr Hamáček: Vyhodit 18 špionů bylo to nejmenší, co jsme mohli udělat

Projev na 98. schůzi Poslanecké sněmovny 20. dubna. Informace vlády k událostem ve Vrběticích v roce…