Lasztoviczová (SaS): Nedostatek míst v domovech pro seniory by pomohla vyřešit síť terénních služeb

16.06.2016 18:19

České domovy důchodců musely loni odmítnout téměř 64 tisíc žádostí o ubytování. Zlínský kraj má přitom nejvyšší procento neuspokojených žádostí o umístění do domů pro seniory. Jde o 5,8 procenta. V absolutních číslech to znamená přes 6 tisíc odmítnutých žádostí ročně. Na umístění do domova pro seniory se čeká i několik let.

Lasztoviczová (SaS): Nedostatek míst v domovech pro seniory by pomohla vyřešit síť terénních služeb
Foto: red
Popisek: Helena Lasztoviczová (SaS)

„Ve Zlínském kraji je nedostatek lůžek pro seniory. To ale neznamená, že bychom měli budovat nová. Ze statistik vyplývá, že osmdesát procent důchodců chce dožít doma. Situaci by pomohl vyřešit kvalitní systém ambulantních a terénních služeb. Zájem je například o denní stacionáře, které by uvítali příbuzní seniorů, ale i lidí postižených Alzheimerovou nemocí. Pomohla by také lepší informovanost. Senioři jsou schopní sami za sebe rozhodovat a vybrat si služby, které jim usnadní život. Často ale o těchto možnostech ani nevědí,“ uvedla místopředsedkyně Svobodných ve Zlínském kraji Helena Lasztoviczová.

Ještě slabší povědomí o možnostech péče mají senioři na vesnicích. Důležité je více propojovat systém terénních, ambulantních a pobytových služeb tak, aby i senioři v menších obcích měli dostatek informací o možnostech, jak potřebnou formu péče získat.

„Kamenem úrazu je i systém financování sociálních služeb, který je nastavený tak, že neumožňuje rozvoj soukromých sociálních zařízení. Pod tím si můžeme představit nejen rozšiřování kapacit stávajících poskytovatelů – pobytových, terénních, ambulantních – ale i vznik nových subjektů či investorů. Taková síť sociálních služeb by uměla pružněji reagovat na potřeby společnosti,“ dodala Helena Lasztoviczová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: az

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mach (Trikolóra): Doba byla zralá na pád diktatury

5:34 Mach (Trikolóra): Doba byla zralá na pád diktatury

Komentář na facebookovém profilu k výročí 17. listopadu 1989