Liška: Grantová agentura - další příklad selhání státu, za nějž nikdo nepyká

04.02.2013 13:23

Opakované selhávání vedení Grantové agentury ČR je třeba považovat za ukázku nezodpovědnosti vlády ve vzdělávací a vědní politice ČR.

Liška: Grantová agentura - další příklad selhání státu, za nějž nikdo nepyká
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Strany zelených Ondřej Liška

Nejenže vláda není schopna provést strategické reformy tohoto sektoru, ale již několik měsíců selhává i v udržování výzkumné infrastruktury ČR.

Čerstvým příkladem je pozdní a nekompletní vyhlášení výsledků grantové soutěže. Granty, které začínají 1.2. 2013, byly vyhlášeny až dne 23. 1. 2013. Chce-li vláda po akademické obci strategické řízení a plánování, musí k tomu alespoň vytvořit podmínky, když už neumí ve svých reformách sama jít příkladem.

Situace v GAČR je přitom v mnohém podobná jiným případům selhávání státu, jako byl chybný systém vyplácení sociálních dávek či kolabující registr vozidel. Občané v těchto případech byli poškozeni a někteří se brání soudní cestou. I vědci v ČR již mnohokrát poukázali na problémy současného vedení GAČR.

V dubnu 2012 zkolabovala již několikrát za nefunkčnost kritizovaná softwarová aplikace pro podávání grantů. GAČR svou nedbalostí nebyla schopna ztracené projekty obnovit se zálohy, vědci museli znovu trávit hodiny vkládáním do nepřehledné a pomalé aplikace. Místo vyvození personální odpovědnosti doporučila o měsíc později Rada pro vývoj, výzkum a inovace stejné složení předsednictva. Samotný způsob volby byl kritizován jako nomenklaturní. Vládě tento způsob obsazování funkcí nevadil, nepožadovala výběrová řízení a bez výhrady schválila, aby tuto významnou agenturu vedli ti samí lidé, kteří stáli za ztrátou dat a nefunkčním systémem.

Tato vláda již ukázala, že vzdělávání a věda pro ni nejsou prioritou a že neumí ani čerpat evropské dotace, tedy využít nenávratnou příležitost. Nyní nám opět ukázala, že není schopna rozdělit ani to málo, co po její devastující politice zůstává. Očekáváme tedy, že se vláda ústy předsedy Rady pro vývoj, výzkum a inovace Petra Nečase, k tomuto problému vyjádří. Věříme, že tak jako umí být premiér důsledný v personálních otázkách vlády, bude tomu tak i s vedením Grantové agentury ČR.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zeleni.cz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hraba: Pohlaví existují jen dvě. Nic jiného není pravda

22:12 Senátor Hraba: Pohlaví existují jen dvě. Nic jiného není pravda

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výuce o genderu ve školách.