Liška: Grantová agentura - další příklad selhání státu, za nějž nikdo nepyká

04.02.2013 13:23

Opakované selhávání vedení Grantové agentury ČR je třeba považovat za ukázku nezodpovědnosti vlády ve vzdělávací a vědní politice ČR.

Liška: Grantová agentura - další příklad selhání státu, za nějž nikdo nepyká
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Strany zelených Ondřej Liška

Nejenže vláda není schopna provést strategické reformy tohoto sektoru, ale již několik měsíců selhává i v udržování výzkumné infrastruktury ČR.

Čerstvým příkladem je pozdní a nekompletní vyhlášení výsledků grantové soutěže. Granty, které začínají 1.2. 2013, byly vyhlášeny až dne 23. 1. 2013. Chce-li vláda po akademické obci strategické řízení a plánování, musí k tomu alespoň vytvořit podmínky, když už neumí ve svých reformách sama jít příkladem.

Situace v GAČR je přitom v mnohém podobná jiným případům selhávání státu, jako byl chybný systém vyplácení sociálních dávek či kolabující registr vozidel. Občané v těchto případech byli poškozeni a někteří se brání soudní cestou. I vědci v ČR již mnohokrát poukázali na problémy současného vedení GAČR.

V dubnu 2012 zkolabovala již několikrát za nefunkčnost kritizovaná softwarová aplikace pro podávání grantů. GAČR svou nedbalostí nebyla schopna ztracené projekty obnovit se zálohy, vědci museli znovu trávit hodiny vkládáním do nepřehledné a pomalé aplikace. Místo vyvození personální odpovědnosti doporučila o měsíc později Rada pro vývoj, výzkum a inovace stejné složení předsednictva. Samotný způsob volby byl kritizován jako nomenklaturní. Vládě tento způsob obsazování funkcí nevadil, nepožadovala výběrová řízení a bez výhrady schválila, aby tuto významnou agenturu vedli ti samí lidé, kteří stáli za ztrátou dat a nefunkčním systémem.

Tato vláda již ukázala, že vzdělávání a věda pro ni nejsou prioritou a že neumí ani čerpat evropské dotace, tedy využít nenávratnou příležitost. Nyní nám opět ukázala, že není schopna rozdělit ani to málo, co po její devastující politice zůstává. Očekáváme tedy, že se vláda ústy předsedy Rady pro vývoj, výzkum a inovace Petra Nečase, k tomuto problému vyjádří. Věříme, že tak jako umí být premiér důsledný v personálních otázkách vlády, bude tomu tak i s vedením Grantové agentury ČR.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Zeleni.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Udženija (ODS): Pražskému rozpočtu chybí priority a ambice

12:17 Udženija (ODS): Pražskému rozpočtu chybí priority a ambice

Pražští zastupitelé za ODS zásadně nesouhlasí s předloženým návrhem rozpočtu hlavního města a považu…