Liška (SZ): Václav Klaus a jeho proměnlivý vztah k teplu

15.08.2012 9:58 | Zprávy

Když začátkem roku pozvali našeho prezidenta přednášet o ekonomii do Saúdské Arábie, tak si ve svých zápiscích postěžoval, že se těšil „..na teplo, ale ani to už není to, co to bývalo. Dnes bylo v Rijádu 18 °C a v noci má být jen 8 °C. Potřebovalo by to trošku přidat CO2 a Zemi oteplit.“ Když mohlo Česko daleko chytřejším způsobem vylepšit teplenou pohodu pomocí zateplování a dalších účinných opatření, tak Klaus novou legislativu vetoval. Zřejmě není teplo jako teplo.

Liška (SZ): Václav Klaus a jeho proměnlivý vztah k teplu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Strany zelených Ondřej Liška

Plusy moderních domů

Lepší energetické standardy v domech přinesou podstatné snížení účtů za energii rodinám i podnikům. Stavebnictví by se mohlo rozvíjet moderním směrem dnes již bez problémů zvládnutých pasivních domů i lepších téměř energeticky nulových budov. Podpora lepších stavebních norem vytvoří nová pracovní místa ve stavebních firmách i souvisejících oborech. Obrovskou výhodou je, že jde často o lokální podniky, které pomáhají regionální ekonomice. Prostředky pak zůstávají v krajích a neodtékají do nadnárodních či zahraničních společností. V neposlední řadě tak Česko pomáhá zvyšovat svou energetickou svobodu na nevyzpytatelném Rusku.

Stranou nezůstávají výhody ani pro Klausovu oblíbenou disciplínu - ekonomiku. Miroslav Zámečník, člen vládního NERV, nedávno napsal ve své studii pro iniciativu Šance pro budovy: „Ve srovnání s průměrnými hodnotami fiskálních multiplikátorů pro výdaje státního rozpočtu jsou investice do zvýšení energetického standardu budov jednoznačně vhodnějším nástrojem na podporu růstu HDP, vzhledem k velkému podílu stavebních prací s vysokým multiplikátorem.“ Další významný ekonom, Luděk Niedermayer, bývalý guvernér České národní banky, v reakci na Zámečníkovu práci o podpoře zvyšování energetických standardů budov uvedl, že „Je velmi obtížné nalézt ekonomickou aktivitu se srovnatelně pozitivním dopadem na růst ekonomiky, příjmy státního rozpočtu i zaměstnanost.“

Nemusíme se bát ani zavedení energetických štítků. Podobně jako si dnes vybíráme šetrnou lednici nebo kvalitní pračku, tak i rozdělení budov do energetických tříd usnadní orientaci při nákupu nebo pronajímaní domu, či bytu. Díky energetickým průkazům a jednodušším štítkům můžeme získat přehledné srovnání o kvalitě konstrukce domu a nákladech na spotřebu. Drtivá většina lidí kupuje dům na celý život. Chce tedy získat pohodlí domova a nestresovat se kvůli vysokým nákladům za energii. Informace ze štítků jim umožní dobrou orientaci i bez znalosti technických norem. Navíc nejde o žádnou horkou novinku: Průkaz energetické náročnosti budovy je již od roku 2009 povinnou součástí dokumentace při výstavbě nových budov.

Uspořená krajina, zdravý vzduch

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zeleni.cz

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Naše země nevzkvétá

Myslíte, že viníkem toho, proč lidé odchází za lepším na západ je EU? Podle mě jsou na vině tyto vlády a hlavně ti, co tu vládli před rokem 89. A z čeho vychází teze, že bysme byli bez EU bohatší, a poslední, na co se chci na základě toho vašeho článku zeptat je ta kritika dovozu zboží. Nemáte opět...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SPD: Policejní útok na SPD. Vyvlekli nemocnou z domu

16:20 SPD: Policejní útok na SPD. Vyvlekli nemocnou z domu

Tisková zpráva SPD o policejním útoku na zástupkyni hnutí