Plusy moderních domů
Lepší energetické standardy v domech přinesou podstatné snížení účtů za energii rodinám i podnikům. Stavebnictví by se mohlo rozvíjet moderním směrem dnes již bez problémů zvládnutých pasivních domů i lepších téměř energeticky nulových budov. Podpora lepších stavebních norem vytvoří nová pracovní místa ve stavebních firmách i souvisejících oborech. Obrovskou výhodou je, že jde často o lokální podniky, které pomáhají regionální ekonomice. Prostředky pak zůstávají v krajích a neodtékají do nadnárodních či zahraničních společností. V neposlední řadě tak Česko pomáhá zvyšovat svou energetickou svobodu na nevyzpytatelném Rusku.
Stranou nezůstávají výhody ani pro Klausovu oblíbenou disciplínu - ekonomiku. Miroslav Zámečník, člen vládního NERV, nedávno napsal ve své studii pro iniciativu Šance pro budovy: „Ve srovnání s průměrnými hodnotami fiskálních multiplikátorů pro výdaje státního rozpočtu jsou investice do zvýšení energetického standardu budov jednoznačně vhodnějším nástrojem na podporu růstu HDP, vzhledem k velkému podílu stavebních prací s vysokým multiplikátorem.“ Další významný ekonom, Luděk Niedermayer, bývalý guvernér České národní banky, v reakci na Zámečníkovu práci o podpoře zvyšování energetických standardů budov uvedl, že „Je velmi obtížné nalézt ekonomickou aktivitu se srovnatelně pozitivním dopadem na růst ekonomiky, příjmy státního rozpočtu i zaměstnanost.“
Nemusíme se bát ani zavedení energetických štítků. Podobně jako si dnes vybíráme šetrnou lednici nebo kvalitní pračku, tak i rozdělení budov do energetických tříd usnadní orientaci při nákupu nebo pronajímaní domu, či bytu. Díky energetickým průkazům a jednodušším štítkům můžeme získat přehledné srovnání o kvalitě konstrukce domu a nákladech na spotřebu. Drtivá většina lidí kupuje dům na celý život. Chce tedy získat pohodlí domova a nestresovat se kvůli vysokým nákladům za energii. Informace ze štítků jim umožní dobrou orientaci i bez znalosti technických norem. Navíc nejde o žádnou horkou novinku: Průkaz energetické náročnosti budovy je již od roku 2009 povinnou součástí dokumentace při výstavbě nových budov.
Uspořená krajina, zdravý vzduch

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
ekologie , Klaus , klima , Liška , oteplování , SZ , změna klimatu
autor: Zeleni.cz
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

10:17 Langšádlová (TOP 09): Rusko zůstává největší hrozbou pro evropskou bezpečnost
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Rusku.
- 8:14 Kubásek: Skutečné náklady ETS 2, které ministerstvo bagatelizuje
- 6:16 Kavij (KSČM): Ministerstvo obrany má díky zbrojařskému lobbingu NATO žně
- 22:14 Farský (STAN): Ve střední Evropě posilují antievropské a antiukrajinské síly
- 20:16 Mádlová (ANO): Piráti slibují modré z nebe. Připomeňme si fakta o nich
- 20:06 Hejtman Holiš: Žádám prezidenta o veto školského zákona