Maršíček (KSČM): Proč se vláda informacemi BIS nezabývá?

24.08.2012 16:30 | Zprávy

Vyjádření stínového ministra KSČM pro resort vnitra Zdeňka Maršíčka ke zveřejněné výroční zprávě BIS.

Maršíček (KSČM): Proč se vláda informacemi BIS nezabývá?
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Stínový ministr KSČM pro resort vnitra Zdeněk Maršíček

Bezpečnostní informační služba (BIS) zveřejnila na svých webových stránkách svou výroční zprávu za rok 2011. Přestože již tradičně tuto zprávu BIS zveřejňuje s více než půlročním zpožděním, chci poukázat na některé závažné skutečnosti, která se v těchto zprávách pravidelně opakují.
 
Z uvedených zjištění BIS totiž vyplývá, že organizovaný zločin ovládá v ČR státní správu, samosprávu i justici. Klientelistické sítě podle BIS vytvářely paralelní mocenské struktury, v řadě měst zasahovaly do rozhodování zastupitelstev vlivové skupiny.
 
BIS varuje, že organizovaný zločin působí v Česku ve třech rovinách. První skupiny ovlivňují legislativní proces a nejdůležitější orgány státní správy a samosprávy, druhé podplácejí a diskreditují justiční představitele, třetí pak vyvádějí veřejné prostředky a perou peníze. Aby prosadily své zájmy, manipulují tyto skupiny s veřejným míněním, využívají svých klientelistických vazeb, podplácejí, uplatňují svůj ekonomický vliv, zneužívají politické strany i nevládní organizace. Vlivové skupiny jsou schopny zasahovat do rozhodování zastupitelstev a eliminovat vliv funkcionářů samosprávy, kteří jim nevycházejí vstříc. Na obecní úrovni se tak kupčí s hlasy, prodává se nevýhodně majetek a zneužívají se dotace. Těží z toho podnikatelé, investoři, někteří bývalí i současní zastupitelé a zaměstnanci magistrátů.
 
Zjištění je to o to závažnější, že v průběhu roku 2011 předala BIS prezidentovi a členům vlády více než 600 dokumentů. Dalších více než 350 informací zaslala BIS příslušným státním orgánům, Policii ČR, Úřadu pro zahraniční styky a informace a Vojenskému zpravodajství. Bylo by tedy potřeba zeptat se premiéra a jednotlivých ministrů, jak s těmito informacemi nakládají, když se tyto problémy každoročně opakují. Vše nasvědčuje tomu, že se jimi příliš nezabývají. Přitom boj s korupcí a organizovaným zločinem je jedním z hlavních bodů programového prohlášení vlády.

Zdeněk Maršíček, stínový ministr vnitra za KSČM

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kscm.cz

Jaký význam měla pro nás vaše cesta do Ruska?

A vzhledem k tomu, že je ČR na seznamu nepřátelských zemí, jak vás přijali? A přišla řeč i na uzavření míru? A jak chápete to, že Rusko si klade ultimáta - podmínky pro uzavření míru, třeba že Ukrajina nesmí vstoupit do NATO, ale sami jakékoliv podmínky - ultimáta odmítají? Mě to teď přijde, že Rusk...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SPD: Policejní útok na SPD. Vyvlekli nemocnou z domu

16:20 SPD: Policejní útok na SPD. Vyvlekli nemocnou z domu

Tisková zpráva SPD o policejním útoku na zástupkyni hnutí