Maršíček (KSČM): Vládní likvidace Hasičského záchranného sboru

10.03.2012 11:16

K plánovanému snižování počtu hasičů

Maršíček (KSČM): Vládní likvidace Hasičského záchranného sboru
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Stínový ministr KSČM pro resort vnitra Zdeněk Maršíček
reklama

Kvůli razantním rozpočtovým škrtům schváleným vládou pro následující dva roky má být podle těch nejčernějších ekonomických scénářů propuštěno 3000 hasičů, což je třetina sboru, a zavřít se mají až dvě třetiny současných hasičských stanic.

Vyplývá to podle dostupných zpráv z interního materiálu generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru (HZS). Hasiči nyní hospodaří s necelými sedmi miliardami korun a vládní střednědobý výhled počítá s tím, že v příštím roce dostanou jen 5,8 miliardy a v roce 2014 budou muset vyjít s částkou ještě o dalších šest set miliónů nižší. To je podle výpočtů vedení pro hasičský sbor doslova likvidační. Už v současné době totiž hasiči, podobně jako policisté, se svým rozpočtem balancují na hraně. Výhled na další roky by podle nich znamenal návrat do sedmdesátých let minulého století, kdy byl sbor poloprofesionální a opíral se do velké míry o dobrovolné hasiče. Přitom je třeba si uvědomit, že zatímco například v roce 1980 hasiči zasahovali u 3639 požárů,  v roce 2011 bylo požárů v jednotlivých odvětvích hospodářství již 21 125. Tento nárůst je mimo jiné také způsoben tím, že po roce 1989 již není i z finančních důvodů kladen důraz na protipožární prevenci.

Na základě těchto údajů si tedy lze jen těžko představit, že bychom v příštích letech dál snižovali počty hasičů a počty hasičských stanic. Jaké by to mohlo mít následky? Z úsporných důvodů by nemusela být vyslána na místo události všechna technika. Doba dojezdu, pokud dojde v roce 2014 ke katastrofickému výhledu, se může zvýšit na 20-30 minut. Budou-li odcházet z důvodu nespokojenosti další příslušníci, nebudou obsazeny hasičské stanice a logicky pak budou rušeny. Tím bychom se vrátili skutečně do 70 a 80. let, ovšem za podmínek, kdy je hasičů daleko více třeba. Ohrožen by tak mohl být nejen majetek, ale i životy občanů.

KSČM proto bude chtít projednat v Poslanecké sněmovně,  ve výboru pro bezpečnost, současnou situaci v HZS a navrhne tato opatření:

Zapojit systém pojišťovnictví do pořizování a zlepšení vybavenosti jednotek mobilní požární technikou, věcnými prostředky a ochrannými prostředky pro členy zásahových jednotek základních složek.

Podporovat přerozdělení prostředků určených na zahraniční mise Armády ČR ve prospěch ochrany obyvatelstva před následky mimořádných událostí a krizových situací a na vybavení HZS.

Zvýšit početní stavy zásahových jednotek na úkor řídících složek HZS. V tomto směru budeme podporovat optimalizaci řídícího aparátu HZS.
Podporovat zachování sociálních jistot příslušníků HZS vyplývajících ze služebního zákona.

Zvýšit účinnost kontrolního systému státního požárního dozoru jeho větším nasměrováním do praktických prohlídek objektů, pracovišť a technologií.

Zdeněk Maršíček, stínový ministr KSČM pro resort vnitra

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kscm.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jurka (ODS): Základní škola má halu dostat zpět na konci léta

22:13 Jurka (ODS): Základní škola má halu dostat zpět na konci léta

Sportovní hala při Základní škole Purkyňova se zástupcům Jihomoravského kraje zamlouvala od začátku.…