Matonohová (TOP 09): Brno (ne)hledá nového hlavního architekta

18.01.2012 16:43

Přestože měla minulá koalice v programovém prohlášení záměr opět zavést úřad hlavního architekta Brna, k realizaci nedošlo.

Matonohová (TOP 09): Brno (ne)hledá nového hlavního architekta
Foto: Martin Šimák
Popisek: Pohled na Brno shora, letecký snímek
reklama

Je tomu již 8 let, kdy jej ODS zrušila (sloučením magistrátního Odboru hospodářského rozvoje a Útvaru hlavního architekta a do čela nového Odboru územního plánování a rozvoje pak postavila odbornici na dopravu) za účelem posílení politického vlivu na územní  plánování.

Ani nyní se nezdá, že by bylo možné znovuobnovení očekávat, protože programové prohlášení současné koalice ODS a ČSSD se o něm nezmiňuje.

Nelze souhlasit s názorem koalice, že stačí, když šéf odboru bude dobrý manažer (politik nebo úředník), který nemusí mít urbanistické ani architektonické vzdělání.

Naopak je evidentní, že Brno potřebuje špičkového architekta, který by systematicky modeloval tvář města a který by vytvářel vize rozvoje města, pracoval na konkrétních urbanistických projektech a dokázal obhájit jejich řešení před Brňany. Měl by být nezávislý na politicích a mít silné pravomoci s možností vydávat územní rozhodnutí, jako je tomu např. v Ostravě.

Brnu bohužel chybí celková koncepce a snaha o podpoření určitého rázu města. Proto vznikají velmi diskutabilní a k okolí necitlivé stavby, jako jsou např. Anenské terasy nebo Omega.

Vyzývám současné vedení města, aby tuto instituci znovu zřídilo a umožnilo budovat stavby moderní, avšak nerušící celkový ráz města, které je funkcionalistickým skvostem. Chraňme a citlivě rozvíjejme dědictví význačných architektů, kteří zanechali v Brně významnou stopu, jako jsou Bohuslav Fuchs, Ernst Wiesner a mnozí další.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: TOP 09
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Aulická Jírovcová (KSČM): Zmatek, který představila vláda v posledních dnech, je katastrofální

0:15 Aulická Jírovcová (KSČM): Zmatek, který představila vláda v posledních dnech, je katastrofální

Projev na 87. schůzi Poslanecké sněmovny 2. března 2021 k návrhu zákona o zvýšení náhrady příjmu při…