Ministerstvo obrany si připomnělo bojové nasazení vojáků

22. 2. 2010 4:06

Slavnostního shromáždění u příležitosti výročí bojů u Jasla a Sokolova.

Ministerstvo obrany si připomnělo bojové nasazení vojáků

Ti, kteří nezaváhali v době nacistické okupace bývalého Československa a se zbraní v ruce bojovali za naši svobodu v těžkých bitvách u Jasla a Sokolova, se v pátek 19. února 2010 sešli s představiteli Ministerstva obrany ČR v Praze.

Slavnostního shromáždění u příležitosti 67. výročí bojů u polského Jasla a 65. výročí bojů u ukrajinského Sokolova se spolu s veterány 2. světové války zúčastnil náměstek ministra obrany František Padělek a Generální štáb AČR zastupoval první zástupce náčelníka GŠ AČR brigádní generál Miroslav Žižka. Přítomni kromě daších hostů byli také vojenští představitelé zastupitelských úřadů Slovenska, Ruska a Ukrajiny.

Historie potvrdila, že vojáci od Sokolova a Jasla příkladně obstáli ve svém prvním bojovém nasazení. Stali se trumfem československé exilové vlády v Londýně ve složité hře o pověst a prestiž našich vojáků jako důvěryhodné a dokonale připravené ozbrojené síly. Právě bojové vystoupení československých dělostřelců 15. ledna 1945 v Západokarpatské operaci v bitvě nedaleko polského městečka Jaslo, se stalo největší účastí československého dělostřelectva vůbec a po 2. světové válce bylo toto datum určeno jako Den československého dělostřelectva.

 Na první bojové vystoupení našich vojáků ve druhé světové válce v bitvě u Sokolova v roce 1943, kde také prvně do bojů zasáhlo po boku mužů osmatřicet žen, a na bitvu u Jasla o dva roky později, dnes vzpomínali jejich tehdejší přímí účastníci.

Patřil k nim také generál Miroslav Masopust, který poutavě zavzpomínal na boje u Jasla. Připomněl dělostřeleckou přípravu, kdy z hlavní kanónů československých vojáků pršely granáty na nepřátelské pozice v soustředěné palbě nepřetržitě 120 minut. Poté, po skrytém přesunu v mrazivém zimním počasí se pluky přemístily a dalších 65 minut trvající dělostřelecká příprava otevřela v šíři 40 km cestu tankistům. Ti se už setkávali jen s chabým odporem. 2., 4. a 5. pluk si po tomto heroickém vystoupení vysloužil užívání čestného názvu Jaselský.

Jak konstatoval místopředseda Československé obce legionářské plukovník Alexander Beer, bylo v hlavním sále Ministerstva obrany přítomno už pouze šest přímých účastníků bojů od Sokolova. On sám bojoval ve 2. rotě. S entuziasmem a úctou vzpomínal na svého velitele, pozdějšího armádního generála Ludvíka Svobodu. Tento vlastenec svým vojákům prý před bojem připomněl nejen odkaz legionářů, ale také fakt, že 8. března slaví narozeniny náš první prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Právě tento den se stal tím, kdy naši vojáci přešli do útoku.

Miroslav Šindelář

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Ministerstvo obrany

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richterová (Piráti): Posun českého porodnictví směrem k možnosti volby je jedním z našich cílů

17:56 Richterová (Piráti): Posun českého porodnictví směrem k možnosti volby je jedním z našich cílů

Dobrá praxe v porodnictví zkvalitní péči a uvolní ruce lékařům pro komplikace. Ve Sněmovně právě pro…