Ministr Blažek: Transparentnost nás dovede k nefunkčnosti a dekonstrukci

27.03.2013 12:27

Řeč na 52. schůzi PS PČR dne 27. 3. 2013.

Ministr Blažek: Transparentnost nás dovede k nefunkčnosti a dekonstrukci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Blažek na kongresu ODS
reklama

 

Dámy a pánové, já se o slovo hlásím nerad, ale musím. Dovolte mi, ctěná Sněmovno, abych tu debatu označil za mimořádně nešťastnou. Ten důvod je několikerý. Za prvé politický. Abychom se tady předháněli, a tímto bych rád vyzval představitele jak mé strany, tak ČSSD i TOP 09, abychom si tady navzájem neříkali příklady různých jednotlivců, kteří jsou možná z něčeho stíháni, a ten důvod je jednoduchý. Jsou to jednotlivci a existují stovky, tisíce starostů a radních, kteří se nedopustili vůbec ničeho a ten divák televize nebo ještě český novinář zvlášť z toho vlastně udělá to, že my tady tu komunální sféru popisujeme jako nějakou bandu gaunerů a navzájem si tady říkáme různá jména různých lidí. Je to velmi chybné politicky. Já to odmítám. Nikdy jsem to nedělal a dělat to nebudu, abych TOP 09, ČSSD a komukoliv jinému neustále vhazoval nějaká konkrétní jména, protože samozřejmě tímto nahrávám silám, které s demokracií nemají nic společného a budou říkat jednoduchou věc. Vidíte se, je to jeden pytel darebáků a sami to na sebe ještě říkají. Já vás fakt prosím, abychom v této debatě nepokračovali. 
 
Pokud jde o policii. Podívejte se. Vzpomeňte si na známou postavu inspektora Javerta z Bídníků. To je člověk, který je přesvědčený o tom, že ví, kde je nějaký zločin, kde se páchá nějaký zločin a potřebuje nějaký prostor. Když si dnes otevřete - myslím, že je to v Mladé frontě - rozhovor s představiteli policie, tak se dozvíte, že dnes se musí zaměřit na obecní samosprávu. Nakonec nic proti tomu. Klidně. Čili toho Valjeana dnes vidí oni v obcích. Je to věc, která může být trošičku diskutabilní, jestli je správné, aby se policie zaměřovala vždy na určitou výseč obyvatelstva a rozhodování, ale budiž. Ale ten problém, a to chci říci Sněmovně, přece spočívá v tom, že to prostředí pro starosty a radní a hlavně v malých obcích, jsme vytvořili my, které je dnes pro ně velmi těžké snesitelné, protože vyznat se v právních předpisech, které dnes fungují a byly schváleny i touto Sněmovnou, je opravdu pro obyčejného starostu těžké. A k čemu to vede?
 
Povede to nakonec k tomu, že nejlepší v nějaké komunální radě, ať je to kdekoliv, je nedělat vůbec nic, protože jakékoliv rozhodnutí, které se nějakým způsobem zdá někomu správné a účelné, může být možná při neznalosti toho či onoho zákona, toho či onoho nařízení vlády a vyhlášky, shledáno jako nesprávné, dokonce protiprávní. A tady je ten problém, který řešíme dneska, možná dokonce trestněprávní, a tady už je to často diskutabilní. Souhlasím s debatou, že se o této věci vede. Ale prosím tuto Sněmovnu, aby pod moderními hesly, každá doba má svá moderní hesla, my dnes máme slovo "transparentnost", podle mě nikdo pořádně neví, co to slovo znamená, ale pod tímto heslem a ze strachu před českými médii a různými skupinami, kterým jde o dekonstrukci všeho, co tady bylo 20 let, se ustupuje tak, že demokracii učiníme dysfunkční a nefunkční. A k tomu je potom jeden jediný krůček, aby přišel někdo a řekl: tak, tady bude všecko fungovat, ale hlasovat už se v takovémto systému nebude. 
 
Děkuji vám za pozornost. (Silný potlesk zprava.)

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PSP ČR
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Blatný: Restrikce platí mezi okresy, tím spíš pro lidi ze třetích zemí

0:32 Ministr Blatný: Restrikce platí mezi okresy, tím spíš pro lidi ze třetích zemí

Odpověď na interpelaci poslance Čižiňského na 87. schůzi Poslanecké sněmovny 4. března.