Ministr Chalupa: Nová odpadová legislativa je naší prioritou

14.05.2013 12:46

Práce na nové legislativě v oblasti odpadového hospodářství pokračují. Poplatky za ukládání odpadů na skládku by podle představ Ministerstva životního prostředí neměly přesáhnout 1 000 korun. Skládkování by se pak mělo zakázat do deseti let od účinnosti zákona.

Ministr Chalupa: Nová odpadová legislativa je naší prioritou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa ustavil pracovní skupinu k odpadové legislativě. Její členové mají za cíl přijít do konce června s odpověďmi na pět základních otázek. Jednou z nich je výše poplatků za ukládání odpadů na skládku. 

„Pracovní skupině jsem dal pět otázek. Dvě z nich jsou, zda je Česká republika technicky připravena na zákaz skládkování do deseti let a jaká by podle ní měla být maximální výše poplatku za ukládání odpadu na skládku. Moje představa je maximálně 1 000 korun v relevantním čase,“ říká ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. 
 
Ministerstvo životního prostředí připravuje věcný záměr zákona o odpadech, který by měl být hotový do konce letošního roku. Součástí zákona by měl být zákaz skládkování po deseti letech od účinnosti normy. Preferovaným způsobem nakládání s odpady bude jeho opětovné použití, recyklace a energetické využití. 
 
Věcný záměr zákona by měl být hotový do konce letošního roku. Přípravné práce nebyly nikdy přerušeny, v plánu legislativních a nelegislativních prací vlády příprava věcného záměru zákona figuruje. 
 
K dalším okruhům, které ministr Chalupa zadal pracovní skupině, patří rozdělení vybraného poplatku za skládkování odpadu mezi MŽP (SFŽP)/kraj/obec, způsob rozdělení poplatku a poměr rozdělení financí a případné legislativní úpravy v podobě ukotvení integrovaných systémů nakládání s odpadem (ISNO) v zákoně o odpadech.
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ministerstvo životního prostředí

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostál (Stačilo!): Posílat Ukrajince v ČR verbířům od Zelenského nedává smysl

10:14 Dostál (Stačilo!): Posílat Ukrajince v ČR verbířům od Zelenského nedává smysl

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Ukrajině a tamní mobilizaci.