Ministerstvo životního prostředí konstatuje, že garantem a zhotovitelem zakázky sanace ostravských lagun je DIAMO, s.p. a dodavatelem vítěz výběrového řízení Sdružení Čistá Ostrava. Tyto subjekty nesou odpovědnost za průběh zakázky a nakládání s výrobky vznikajícími při sanaci ostravských lagun.
K aktuálnímu skladování a spalování produktů z ostravských lagun v Ústeckém kraji uvádíme, že závazné podmínky provozu u zařízení ke skladování materiálů vyrobených z lagun i jejich následné energetické využití je pokryto tzv. „integrovanými povoleními". Vydávání integrovaných povolení a jejich změny jsou plně v kompetenci příslušných krajských úřadů. V případě skladování a spalování kalů z ostravských lagun na území Ústeckého kraje je tedy zodpovědným orgánem Krajský úřad Ústeckého kraje.
Za kontrolu podmínek skladování a energetického využití odpovídá Česká inspekce životního prostředí, Krajská hygienická stanice a krajský úřad. Tyto instituce mohou v případě porušení zákona ukládat nejen sankce, ale i případně zastavit provoz celého zařízení.
O dočasném deponování kalů v zařízení společnosti Celio, a.s. rozhodl KÚ Ústeckého kraje dne 30. září 2011. V rámci řízení o změně integrovaného povolení se kladně vyjádřila i Rada Ústeckého kraje. Dle aktuální změny integrovaného povolení bude nová činnost na skládce skupiny S-NO spočívat ve skladování odpadu (kaly z fyzikálně-chemického zpracování obsahující nebezpečné látky, katal. č. 19 02 05), který vznikl úpravou odpadních kyselých kalů z lagun Ostramo. Tento odpad bude následně upravován na stávající lince pro úpravu odpadů za účelem jeho energetického využití v cementárně Lafarge Cement, a.s. v Čížkovicích.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.