Ministr Drábek: Na dítě nově nahlížíme jako na subjekt, nikoli jako na objekt

5. 1. 2012 17:30

Vláda souhlasí s upřednostněním rodinné péče nad ústavní.

Ministr Drábek: Na dítě nově nahlížíme jako na subjekt, nikoli jako na objekt
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek

S posílením výchovy ohrožených dětí v rodinném prostředí počítá Národní strategie ochrany práv dětí, kterou dnes schválil kabinet premiéra Petra Nečase.

Národní strategie byla podle jejího předkladatele ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka vypracována tak, aby na práva dětí bylo nahlíženo jako na svébytné bytosti, které mají v každém věku svá nezadatelná práva.

„Považuji schválení strategie za velmi důležitý krok, v podstatě tak zahajujeme další část sociální reformy,“ uvedl na tiskové konferenci po zasedání kabinetu ministr práce. „Jdeme do této části reformy s moderním pohledem na dítě nikoli jako na objekt, ale na dítě jako na subjekt,“ dodal.
Prioritou vlády je posílení systému pěstounské péče

Vláda se shodla na posílení systému pěstounské péče jako kvalitnější náhrady rodinné péče nad institucionální výchovou. Toto téma bylo podle ministra práce sociálních věcí Drábka na vládní úrovni velmi pečlivě diskutováno. „Vláda potvrdila směr, který jsme nastoupili v minulých měsících, a to je upřednostnění individuální péče o dítě,“ prohlásil ministr.

Podle ministra je důležité nejprve se pokusit udržet ohrožené dítě v jeho vlastní rodině. „Pokud se toto úsilí nepodaří korunovat úspěchem, je potom především potřeba hledat náhradní rodinnou péči o dítě,“ uvedl ministr Drábek.
Ústavní péče má negativní dopady na rozvoj osobnosti dítěte

„Náhradní rodinná péče je mnohem lepší než ústavní péče,“ prohlásil ministr. „Je psychologickými studiemi dokázáno, že ústavní péče, zejména v nejnižším věku má negativní následky na rozvoj osobnosti dítěte,“ vysvětlil Drábek.

V České republice se v současnosti vyskytuje vysoký počet dětí, které jsou vychovávány v institucionální péči. Procento dětí umístěných právě v kojeneckých ústavech, dětských domovech, diagnostických ústavech, výchovných ústavech či domovech pro osoby se zdravotním postižením značně převyšuje průměr v Evropské unii. Obzvlášť vysoký je pak podíl dětí do tří let umístěných do ústavní péče.

Česko bylo dokonce opakovaně kritizováno kvůli nedostatečné ochraně práv dítěte. „Jsme zemí, které byla vytýkána řada věcí v oblasti ochrany práv dětí. Řada věcí byla oprávněně, řada také neoprávněně,“ připustil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.
Středem zájmu musí být dítě

Dokument klade také důraz na aktivní účast dětí a mladých lidí na rozhodování o záležitostech, které se jich bezprostředně týkají. Dítě, které je schopno formulovat své vlastní názory, má právo tyto názory svobodně vyjadřovat. Těmto názorům pak musí být věnována patřičná pozornost odpovídající jeho věku a úrovni.

Strategie byla vypracována také s ohledem na to, aby středem zájmu bylo dítě. Veškeré dění pak musí být orientováno právě kolem dítěte, které se má stát centrem celého systému.

Účelem strategie je umožnit podmínky pro důslednou ochranu všech práv dětí a naplňování jejich potřeb. Vytvořený systém se zaměří především na zvyšování kvality života dětí a rodin, odstranění diskriminace a nerovného přístupu vůči dětem, ale také podporu všestranného rozvoje dítěte v jeho přirozeném rodinném prostředí, případně v náhradním rodinném prostředí.

Návrh z dílny ministerstva práce a sociálních věcí počítá s časovým horizontem v roce 2018. Vzniknout mají do tohoto roku, kdy bude Česká republika předkládat Výboru OSN pro práva dítěte další periodickou zprávu, dva akční plány. První bude vypracován pro léta 2012 až 2015, druhý na roky 2016 až 2018.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Vlada.cz
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primátor Hřib: Na pomoc živočichům zamířily do Austrálie první statisíce

7:32 Primátor Hřib: Na pomoc živočichům zamířily do Austrálie první statisíce

Prostřednictvím veřejné sbírky, kterou Zoo Praha společně s hlavním městem vyhlásila v pondělí 6. le…