Ministr Fuksa: V prevenci před erozí se více opřeme o výsledky výzkumu

01.10.2011 14:18 | Zprávy

Ministr zemědělství Ivan Fuksa ve spolupráci s Výzkumným ústavem meliorací a ochrany půdy (VÚMOP) představil nástroje v boji proti půdní erozi.

Ministr Fuksa: V prevenci před erozí se více opřeme o výsledky výzkumu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Fuksa

Eroze v České republice ohrožuje téměř 45 % celkové rozlohy orné půdy. Podle analýz může při nejhorším možném scénáři poničit až 21 milionů tun půdy za rok, což je možné finančně vyjádřit jako škodu za 4,3 miliardy korun. Mezi hlavní doporučení patří nepěstovat erozně nebezpečné plodiny v místech, kde eroze hrozí. Avšak v případě jejich pěstování je nutné užití protierozních opatření, jako je pěstování ochranných meziplodin či zpomalení odtoku vody. Veškerá doporučení jsou zpracována do takzvané protierozní kuchařky, která je k dispozici zemědělcům.

"Ochrana půdy a boj s erozí představuje naši důležitou prioritu, proto má také zelenou hledání takových nástrojů, které dokážou tomuto negativnímu fenoménu účelně čelit. Právě opatření, která zajistí bezproblémové pěstování zemědělských plodin i v místech ohrožených erozí, jsou pro naše zemědělství klíčová. Tímto bych chtěl všechny české zemědělce vyzvat, aby se seznámili se současnými doporučeními, která jsou uvedena v protierozní kuchařce," zdůraznil ministr zemědělství Ivan Fuksa.

Výzkum procesů eroze patří k tradičním oborům v rámci působnosti VÚMOP. "K tomuto účelu jsou využívané především výzkumné plochy, kde se zkoumají erozní procesy při pěstování ověřovaných plodin s využitím rozdílných technologií. Ověřují se ale například také možnosti úprav půdních vlastností, včetně rekultivací již degradovaných půd," řekl Jiří Hladík, ředitel VÚMOP.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ministerstvo zemědělství

Michal Ratiborský byl položen dotaz

Co se s těmi penězi stalo?

,,Téměř půl miliardy korun, které měly být určeny na obnovu a pomoc postiženým obcím, nebyly proplaceny." To tvrdíte vy a uvádíte, že peníze zůstaly jen na papíře. Jak je to možné? A opravdu zůstaly jen na papíře nebo je vláda použila na něco jiného? Bych se ani nedivili, kdyby je dala na pomoc Ukra...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Podpora zbrojení Ukrajiny je pro vládu Petra Fialy prioritou

9:15 Vích (SPD): Podpora zbrojení Ukrajiny je pro vládu Petra Fialy prioritou

V neděli zahájil návštěvu České republiky Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Setkal se s prez…