Podle údajů, jež minulý týden prezentoval médiím ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09), zaznamenala všechna přímo řízená zdravotnická zařízení v uplynulých pěti letech významný posun na cestě ke stabilitě, vyšší ekonomické efektivnosti a produktivitě. Dobré hospodářské výsledky těchto zařízení (11 FN, IKEM, NNH, MOU, ÚPMD) v roce 2011 ministerstvo přičítá zejména „důslednému naplňování programového prohlášení vlády v oblasti rozpočtové odpovědnosti a protikorupční strategie“.
Stamilionové úspory
Nařízení ministra přikazující přímo řízeným organizacím (PŘO) zavést protikorupční opatření, jako například elektronické aukce či zákaz kumulace zakázek a práce s „kompletátory“ (generálními dodavateli), vydal Leoš Heger počátkem minulého roku. Podle nedávno jmenovaného náměstka ministra zdravotnictví Marka Ženíška (TOP 09) mají tato opatření vést k úsporám ve výši přibližně 300 milionů Kč. Klesnout by přitom měly především materiálové náklady. „Pokud by úspora byla vztažena k nárůstu produkce, můžeme hovořit o efektu až ve výši 800 milionů,“ sdělil Ženíšek.
Protikorupční opatření přispěla ke stabilizaci nemocnic
„Ministerstvo vnímá udržení finanční stability přímo řízených organizací v návaznosti na růst osobních nákladů, DPH a zvyšování kvality a kvantity produkce jako absolutní prioritu. Prostředkem k naplnění tohoto cíle bude další zefektivnění řízení veřejných zakázek, centralizace nákupů, restrukturalizace a koncentrace péče,“ dodal Leoš Heger.
Náklady se mají snižovat i letos
K dalším úsporám a zvýšení efektivity i produktivity by mělo dojít i tento rok, a to navzdory zvýšení platů o 6,25 % a vyšší DPH. Dopady těchto opatření se podle Marka Ženíška ředitelům podařilo při jednání s dodavateli částečně eliminovat díky vyjednaným slevám.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: TOP 09