Ministr Kalousek: Chceme být součástí Evropy, ne letadlovou lodí Ruska

15.12.2011 13:30 | Zprávy

O zapojení Česka do pomoci eurozóně rozhodne vláda, nebude odpovědnost přenášet na centrální banku. Premiér se kloní k tomu, abychom se pomoci neúčastnili. Co si mají lidé myslet o plánech na vícerychlostní Evropu? Jsme schopni případně splnit přísná rozpočtová pravidla takzvané užší hospodářské unie? A jak to vše zvládnout dohromady s dopady krize na samotné Česko a jeho rozpočet?

Ministr Kalousek: Chceme být součástí Evropy, ne letadlovou lodí Ruska
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek a společná evropská měna. Fotokoláž.

Pane ministře, premiér řekl, cituji: "Osobně se kloním k tomu, aby se Česko pomoci neúčastnilo." K čemu se kloníte vy?

Podívejte se, pomoc prostřednictvím Mezinárodního měnového fondu, to znamená, že by Česká republika poskytla část svých devizových rezerv jako půjčku a Mezinárodnímu měnovému fondu, který by potom sanoval ty ohrožené země v eurozóně, to je z ryze fiskálního hlediska teda finanční politiky státu nevýhodná riziková operace. Já neznám žádného ministra financí, kterému by se do toho chtělo. To znamená, z pozice ministra financí se mi do toho samozřejmě nechce. Z hlediska zahraničně-politické orientace jsem přesvědčen, že to není otázka, zda Česká republika půjčí nebo nepůjčí, protože bez těch našich byť astronomických 90 miliard, ale z hlediska té finanční potřeby řešení krize je to malá částka, se každý obejde, je to prostě zpráva, kterou Česká republika řekne - jsme na palubě se svými spojenci, anebo nejsme na palubě.

Z hlediska zahraničně-politické orientace jsem přesvědčen, že to není otázka, zda Česká republika půjčí nebo nepůjčí, protože bez těch našich byť astronomických 90 miliard, ale z hlediska té finanční potřeby řešení krize je to malá částka, se každý obejde, je to prostě zpráva, kterou Česká republika řekne - jsme na palubě se svými spojenci, anebo nejsme na palubě.

Neboli je to automatická vstupenka do té užší Evropy, nebo to není automatická vstupenka a podmínka, protože pan premiér si dnes na té tiskovce rýpl do ČSSD, jak si někteří členové ČSSD myslí, že to musíme automaticky zaplatit, abychom se dostali do užšího výběru.

Určitě to není automatická vstupenka, kterou si musíme zaplatit, abychom se dostali do užšího výběru. Ale víte, já jsem před 22 lety, čekal jsem narození svého syna, na začátku roku 90 běhal po náměstích a psal jsem vápnem na zdi "chci zpátky do Evropy". Já nechci dnes svému dospělému synovi říkat "chci z Evropy pryč". Opravdu si musíme uvědomit, že je to našimi spojenci v Evropské unii vnímáno tohle gesto, zda jsme, nebo nejsme na palubě a podle toho se také česká vláda musí rozhodnout z hlediska svých zahraničně-politických priorit. Já upřímně řečeno nepokládám to rozpočítání na jednotlivé členské země za fér, já si myslím, že v jiné situaci jsou země, které platí svou vlastní měnou, v jiné situaci jsou země, které platí eurem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: TOP 09

Ruku na srdce

Jak dlouho jste hejtmankou? Myslím, že už jí jste snad potřetí. A co se v kraji změnilo k lepšímu? Proč jsme stále na chvostu žebříčku kvality života. Přeci jen ANO mělo velký vliv - byly jste ve vládě, vy ministryní, ale přijde mi, že ať vládně kdokoliv výsledek je stále stejný a nic dobrého z toho...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD) Obří ceny v obchodech a podprůměrně nízké platy.

10:05 Vích (SPD) Obří ceny v obchodech a podprůměrně nízké platy.

Vládě Petra Fialy je zcela jedno, jak moc se propadla životní úroveň českých občanů, hlavně že je na…