Ministr Vondra: Tam, kde jsou jiní výteční, začíná standard "šestsetjedničky"

15. 7. 2012 19:30

Pod sedmým a opět skvělým působením 601. skupiny speciálních sil na území Afghánistánu byli podepsáni v uplynulém půlroce příslušníci 2. úkolového uskupení speciálních sil ISAF.

Ministr Vondra: Tam, kde jsou jiní výteční, začíná standard "šestsetjedničky"
Foto: tan
Popisek: Ministr Alexandr Vondra
reklama

Stovka vojáků, která působila v provincii Nangarhár pod velením plukovníka Pavla Koláře předcházejících šest měsíců, převzala v pátek 13. července za svou práci zasloužené ocenění.

To jim přijeli předat ministr obrany Alexandr Vondra, náměstek ministra obrany Michael Hrbata, náčelník Generálního štábu Armády České republiky generálporučík Petr Pavel, ředitel Vojenského zpravodajství generál Ondrej Páleník a další představitelé resortu Ministerstva obrany i veřejného života.

Jejich adresou byla dlouhého půlroku základna Hombre, v provincie Nangarhár, kde plnili celou řadu speciálních úkolů, které se dají shrnout do tří okruhů. Tím prvním byl výcvik afghánské partnerské jednotky, která si díky prostějovským speciálům vydobyla respekt a uznání a stala se elitní jednotkou afghánských policistů. Druhým závažným úkolem bylo eliminovat nezákonný prodej drog. Také tady slavili vojáci plukovníka Pavla Koláře velké úspěchy. Když se jim podařilo zadržet téměř tunu hašiše a také další drogy.

Na svém kontě mají prostějovští také celou řadu osvobozených rukojmí, mezi nimiž byly také děti. „Vojenská služba na exponovaných místech je vždy tvrdá a jde při ní o život.Tím více oceňuji vaše každodenní nasazení a odhodlání splnit všechny úkoly v podmínkách, které mají velmi daleko ke klidu a míru domovské posádky. Speciální síly nejsou totiž jen tak tuctovými, třebaže perfektně připravenými jednotkami. Tady nestačí být jen dobře vycvičeným vojenským profesionálem,“ uvedl v projevu ministr Alexandr Vondra a v závěru podtrhl: „Děkuji všem příslušníkům 2. úkolového uskupení speciálních sil za splnění úkolu. Můj zvláštní dík však náleží veliteli jednotky plukovníku Pavlu Kolářovi, který se na svém místě osvědčil jako vojenský odborník i prvotřídní manažer. Vy všichni jste v Afghánistánu odvedli skvělou práci. Patří vám nejvyšší respekt a uznání.“

Doplnil, že poděkování patří také rodinným příslušníkům vojáků, kteří jim po celou dobu byli pevnou oporou. Elitní jednotka, která potvrzuje svou prací, že je připravena dokonale na plnění nejrůznějších úkolů už řadu let patří mezi nejlepší na světě a je vysoce hodnocena koaličními spojenci. Ostatně to také v projevu potvrdil i náčelník Generálního štábu AČR generál Petr Pavel, který je srdcem stále Prostějovák. „Tam, kde jiní hovoří o dosahování výtečných výsledků, u této jednotky začíná standard," řekl generál Pavel a pokračoval: „Přeji vám, abyste tak jako dosud, fungovali i nadále. Chci vám za veškerou práci i přístup k plnění úkolů, který je inspirací pro zbytek armády, poděkovat a popřát vám hodně úspěchů a teď i trochu klidu s vašimi rodinami a blízkými.“

Také další řečníci nešetřili slovy chvály na adresu 2. úkolového uskupení speciálních sil. Jak zavzpomínal ředitel Vojenského zpravodajství generál Ondrej Páleník, mnozí z prostějovských speciálů se v afghánských misích vystřídali od roku 2004 nejméně čtyřikrát. Všem nastoupeným vojákům v sále Společenského domu v Prostějově patřil právem mohutný potlesk jejich hostů, přátel, rodinných příslušníků i těch, kteří jim jenom drží palce.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Ministerstvo obrany

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ramzer (ODS): Kraj již ví, jak využít školní statek ve Frýdlantu

22:57 Ramzer (ODS): Kraj již ví, jak využít školní statek ve Frýdlantu

Nová budoucnost se rýsuje zanedbanému školnímu statku ve Frýdlantu. Rozsáhlý areál z roku 1722, kter…